Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Lidé si v Brně prohlédli Arnoldovu vilu, spolek usiluje o obnovu

Brno - Lidé si dnes mohli v Brně mimořádně prohlédnout secesní Arnoldovu vilu z roku 1862, která je již pět let zavřená. Od 50. let minulého století v ní byla mateřská školka, děti z ní odešly kvůli špatného stavebnímu i hygienickému stavu. Dostala se na seznam nejohroženějších kulturních památek České republiky a loni vznikl spolek Kulturní centrum Josefa Arnolda, který usiluje o její obnovu, řekl ČTK jeden ze zakládajících členů spolku Marek Ciprian.

Vila stojí v nejstarší brněnské vilové zástavbě v Černých Polích u parku Lužánky. Manželé Arnoldovi ji vlastnili 21 let, pak ji prodali a majitelé se střídali. Nyní patří Brnu a svěřenou ji má městská část Brno-sever. "Vedení městské části je naší iniciativě velmi otevřené. Naší snahou je postupně obnovit zahradu, což je jednodušší, a hlavním cílem je samozřejmě kompletní obnova vily," řekl Ciprian.

Statický posudek vznikal v době, kdy skončila školka, od té doby je stav konzervovaný. "Ještě se opravily krovy a střechy. Posudek se bude aktualizovat, ale ještě to musí schválit rada městské části a magistrát," poznamenal Ciprian.

Základ spolku tvořili průvodci z vily Tugendhat. Ti se také každé pondělí v počtu pět až sedm lidí podíleli vlastními silami na revitalizaci zahrady, která byla zarostlá nálety dřevin a keřů. Obnovu vily už je potřeba připravit s odborníky na památkovou péči, náklady se odhadují na několik desítek milionů korun. Nadějně se rýsuje příspěvek z norských fondů. Na současnou činnost by spolek dostat dar od anglického spolku The Friends of Czech Heritage, který pomáhá nejohroženějším památkám v Brně a s nímž navázal kontakt.

Než se vila opraví, chce ji spolek více otevřít veřejnosti. Uvažuje však až spíše o příštím roce, kdy plánuje prohlídky podobné dnešním a také více tematizované akce. Do budoucna se uvažuje o tom, že vila bude sloužit jako komunitní centrum pro Černá Pole i Brno-střed a také by zde mělo vzniknout místo zaměřené na soudobou architekturu a umění Brna, tedy na třetí čtvrtinu 19. století, kdy se město stavebně velmi rychle rozvíjelo. Spolek by se rád zapojil i do spolupráce čtyř brněnských vil, které se již opravy dočkaly a lákají turisty. Navíc leží jen pár desítek metrů od vily Tugendhat a Löw-Beerovy vily.
Zdroj: Zdeněk Meitner
Vložil: ČTK, 30.09.17 19:00
Návštěvnost: 1207 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Art Nouveau forever Patrik Líbal 01.10.17 08:25
Periodizace moderních slohů Tomáš Vích 01.10.17 15:17
moderní slohy betonář 03.10.17 10:55
z hlediska praktického užitku Tomáš Vích 03.10.17 12:05
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.