Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Obnova pernštejnských zahrad začne patrně už na podzim

Pernštejn - Kácením zhruba pěti set stromů začne patrně už od listopadu velká obnova historických zahrad hradu Pernštejn u Nedvědice na Brněnsku. Rozsáhlý areál leží ve svahu a od 19. století chátral, řekla ČTK Eva Škrabalová, zástupkyně kastelána na hradě.

Termín začátku rekonstrukce je odvislý od výběru dodavatele. Pokud se vše stihne, začne kácení už na podzim. "Pro nás je to velká práce. Z evidovaných 582 stromů se předpokládá, že zhruba 500 půjde pryč. To je nutné stihnout od listopadu do konce března," uvedla Škrabalové.

Vše tedy podle ní závisí na tom, zda výběrová řízení na dodavatele skončí včas. Po kácení mohou začít stavební práce související s obnovou drobných staveb v parku, musí se vybudovat také inženýrské sítě. Dříve byl park napojen na mlýnský náhon, který už neexistuje. Obnovovat se budou všechny cesty a schodiště. To zřejmě naruší už velké kácení, ale památkáři budou dělat přesnou dokumentaci. Na místě ve výsledku nebude nová dlažba, ale vysypávané cestičky, které vedly zahradou v 19. století.

Termín dokončení obnovy zahrad je plánován na konec roku 2020. Následující sezona už bude s obnoveným parkem. Podle Škrabalové v době stavby nebude docházet k omezení přístupu návštěvníků do hradu. Je to dáno polohou zahrady, která stojí mimo klasické přístupové cesty. Obnova zahrady vyjde na více než 100 milionů díky evropské dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Pernštejn patří k perlám mezi gotickými hrady. Na přelomu 18. a 19. století hrad doplňovala unikátní barokní zahrada ve svahu pod hradem, šlechta ale později na její údržbu neměla peníze. Pernštejnská vrchnostenská zahrada začala chátrat v 19. století. Její údržba byla již v té době poměrně nákladná. Po roce 1945 byl celý areál znárodněn. V následných desetiletích zahrada zcela zpustla, mimo jiné proto, že nepatřila ke zpřístupněným částem areálu.

Rekonstrukci potřebují například cesty a stezky protínající zahradu. Zdobí ji Čínský pavilon, Obelisk, altány, lázně a rybník. Součástí projektu je znovuvybudování vodních rozvodů pro bazény a vodotrysk. Samostatným prvkem, který je třeba staticky zabezpečit, je takzvaná Komtesčina zahrádka nad lesoparkem a dvěma altány.

Pernštejn patří k nejstarším a nejnavštěvovanějším hradům na Moravě. Loni ho navštívilo 84.000 lidí. Škrabalová očekává, že letos bude návštěvnost zhruba stejná.
Zdroj: Filip Vrána
Vložil: ČTK, 29.09.17 19:05
Návštěvnost: 586 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.