Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ostravská galerie připravila výstavu věnovanou Vlastislavu Hofmanovi

Ostrava - Ostravská Galerie výtvarného umění připravila výstavu věnovanou dílu architekta, malíře a designéra Vlastislava Hofmana, který například navrhl budovu kuboexpresionistického krematoria v Moravské Ostravě či v roce 1925 získal zlatou medaili na mezinárodní výstavě moderního dekorativního a průmyslového umění v Paříži. Výstava bude v budově Domu umění k vidění od dnešního dne do 7. ledna 2018. ČTK to řekla mluvčí galerie Kateřina Mertha.

"Hofman byl především architekt. Jeho vztah k avantgardním proudům se ale prolínal i v jeho malířské, grafické, scénografické a designérské tvorbě," řekla Mertha. Dodala, že výstava, kterou galerie připravila společně s Ústavem dějin umění, představí tuto uměleckou osobnost v plné šíři. Expozice navazuje na Hofmanovu retrospektivní výstavu, která ve stejné galerii byla v roce 2004. Nyní je rozdělena do čtyř okruhů - architektura, urbanismus, design a užitné umění, které zahrnuje například malby, grafiky a scénografické práce.

K vidění budou známá umělcova díla. Například malba Děti z roku 1920 nebo o dva roky starší akvarel Bohumil Kubišta. Svou výstavní premiéru ale bude mít hned několik exponátů. Například kubistická hřbitovní lampička, kterou navrhl v letech 1913 a 1914, kalamář navržený kolem roku 1920 nebo stoleček z roku 1910. "Vystavíme i řadu matric ke grafickým tiskům, pastely Boží muka a Jizerské hory od Harrachova. Také scénické návrhy, které jsme získali ze soukromých sbírek," doplnila mluvčí.

Zcela poprvé bude vystavena projektová dokumentace stavby dnes už neexistujícího krematoria v Moravské Ostravě. "Stavba dodnes budí emotivní ohlasy u odborné veřejnosti i pamětníků. Architekti se stále zajímají o její přesnou podobu. Dochovalo se jen několik fotografií," řekl jeden z kurátorů výstavy Petr Gába.
Autor: ČTK, 26.09.17 22:55
Návštěvnost: 419 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.