Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Praze se otevírá prostor pro prezentaci stavebních projektůPraha - Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) od středy otevírá Centrum architektury a městského plánování (CAMP). Bude v něm kromě pořádání vzdělávacích akcí a diskusí informovat o velkých stavebních projektech na území metropole. Novinářům to dnes řekl šéf institutu Ondřej Boháč. Do poloviny listopadu bude v sále výstava mapující 63 významných stavebních projektů, které se v hlavním městě připravují. Poté navážou další akce. Veřejnosti bude CAMP otevřen zdarma.


Nový prostor je v sídle IPR v areálu Emauzy. Ve velkém sálu je umístěna 24 metrů široká projekční stěna, na které se budou střídat výstavy stavebních projektů, výsledků architektonických soutěží či studií úprav ulic a brownfieldů. Nyní na ní návštěvníci v rámci výstavy Praha zítra? naleznou informace o desítkách plánovaných stavebních projektů včetně jejich umístění na mapě a vizualizací.

Zřízení podobného prostoru se připravovalo od roku 2014, kdy IPR vznikl přeměnou z Útvaru rozvoje hlavního města. CAMP disponuje kromě hlavního sálu amfiteátrem s kapacitou 110 diváků, ve kterém bude institut pořádat přednášky a debaty, dále kavárnou a čítárnou s publikacemi o architektuře a územním plánování. Magistrát do vytvoření centra investoval 14 milionů, provoz vyjde na pět až šest milionů ročně. Ty chce IPR hradit z vlastního rozpočtu. CAMP bude otevřený denně kromě pondělí od 9 do 21 hodin.

Jedním z hlavních cílů projektu je podle Boháče v Praze zřídit prostor, kde bude možné vést věcnou diskusi o plánovaných stavbách. "Dnes je debata o stavění velmi vyhrocená a tenhle prostor vnímáme jako místo, které Praze chybělo," uvedl. V centru bude IPR prezentovat významné stavební záměry, na listopad je naplánováno například setkání k projektu Smíchov City, kterého se zúčastní zástupci investorské firmy Sekyra Group. Institut tu představí vlastní zhodnocení záměru z hlediska územního plánování.

Na současnou výstavu, kterou jako kurátor zaštiťuje popularizátor architektury Adam Gebrian, naváže budování online přístupné databáze větších stavebních projektů v metropoli. Zatím není jasné, kdy ji IPR spustí, stihnout to chce v horizontu jednoho roku. "Byly bychom rádi, kdyby databáze byla pro investory časem otázkou prestiže a aby usilovali o to, aby v ní jejich projekty byly," uvedl Gebrian.

Současnou výstavy v polovině října vystřídá prezentace výsledků designérské soutěže na nový městský mobiliář, kterou IPR pořádá. Poté se představí projekt Smíchov City. Vedle toho se v prostorech budou konat promítání, debaty a přednášky. Kompletní program bude k na stránkách http://www.praha.camp nebo na Facebooku.

IPR je městskou institucí, která se zabývá územním plánováním a urbanismem. Mimo jiné připravuje nový pražský územní plán. Podobnou organizaci má město od roku 1920, kdy vznikla Státní regulační komise pro Prahu a okolí. Od roku 1961 do roku 1994 existoval takzvaný Útvar hlavního architekta, na který navázal Útvar rozvoje města. Ten se v roce 2014 změnil v současný IPR. Jeho roční rozpočet je asi 300 milionů korun.
Autor: ČTK, 20.09.17 17:35
Návštěvnost: 1254 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.