Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Nový Bor dokončil rekonstrukci historické smuteční síněNový Bor - Nový Bor dokončil rozsáhlou rekonstrukci smuteční síně na Lesním hřbitově. Přestavbu sto let starého objektu za 8,9 milionů korun provázely komplikace, které rekonstrukci prodloužily skoro o tři čtvrtě roku. ČTK o dokončení prací dnes informovala mluvčí radnice Radmila Pokorná.

"Aktuálně město připravuje veřejnou soutěž na pronájem smuteční síně, první obřady v nových prostorách by se mohly konat na přelomu podzimu a zimy," dodala.

Smuteční síň se dočkala vylepšení po více než 35 letech. "Nevyhovující stav chladírny a zázemí pro obsluhu, stísněný prostor pro smuteční hosty, esteticky dožité obložení interiéru byly impulsem k rozsáhlé rekonstrukci objektu," připomněla Pokorná.

Oprava začala loni v létě a původně měla skončit po půl roce na konci minulého roku. Potíže a prodloužení doby přestavby způsobilo sesunutí zdiva v suterénu a také vysoká vlhkost obvodového zdiva. "Nejdřív se muselo na doporučení statika sanovat stávající zdivo a současně bylo třeba objekt vysušit. Tím se oddálily navazující práce," uvedl vedoucí městského odboru rozvoje Miroslav Jeništa.

Novoborská smuteční síň byla postavená podle návrhu architekta Maximiliana Dittricha v roce 1909. Dělníci v rámci přestavby odstranili dvě nevzhledné přístavby a místo nich postavili nové, obložené dřevem. V menší vzniklo technické a sociální zázemí pro personál pohřební služby. Velká přední přístavba významně rozšíří kapacitu obřadní síně až na 120 míst. "Trojice skládacích dveří umožňuje obřad přizpůsobit počtu hostů. Při menší skupině pozůstalých se může obřad konat v komorním duchu jen v historickém jádru objektu. Naopak při velkém počtu hostů je možné otevřít prostřední skládací dveře a do síně zahrnout celý prostor až k závětří, který lze uzavřít dalšími skládacími dveřmi," dodal Jeništa. Lepší komfort smutečním hostům zajistí v chladnějších měsících vyhřívaná sedadla.

Interiéru nyní dominují skleněné plastiky od novoborského skláře a výtvarníka Zdeňka Kudláčka ze společnosti Kolektiv Ateliers. "Plastiky symbolicky odkazují na sklářství, s nímž je město těsně spjaté," řekl starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Po dobu rekonstrukce se smuteční obřady ve dvanáctitisícovém městě konají v kostele svatého Ducha v Arnultovicích, který patří Církvi československé husitské.
Autor: ČTK, 13.09.17 19:05
Návštěvnost: 828 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.