Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Ve Stromovce bude otevřeno hřiště s plastikami Olbrama Zoubka

Eva Kmentová a OlbramZoubek, dětské hřiště ve Stromovce, 1961, foto: www.praha.eu

Praha - Neobvyklé dětské hřiště, které je i galerií výtvarného umění pod širým nebem, bude znovu zpřístupněno v druhé polovině září v pražské Stromovce. Herní prvky do něj před více než 50 lety vytvořili sochaři Olbram Zoubek a jeho žena Eva Kmentová. Magistrát se rozhodl plastiky reprezentující sochařství druhé poloviny 20. století obnovit. Sochař Jakub Grec na jejich rekonstrukci pracoval s autorem, který zemřel letos v červnu v 91 letech.


Sochy mohou být také ukázkou méně známé polohy Zoubkova díla, z něhož lidé obdivují především jeho rozšířené figurální plastiky doplněné zlacením. Na geometrických plastikách pro hřiště spolupracoval se svou první ženou Evou Kmentovou, která byla také sochařkou a zemřela v roce 1980.

Grec, absolvent pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové působil jako asistent u Zoubka v jeho ateliéru v Salmovské ulici na Novém Městě. "Obnova hřiště byla do poslední chvíle konzultována s Olbramem Zoubkem, který o to měl velký zájem a poskytl cenné rady při obnově," řekl dnes Grec ČTK.

Hřiště nazývané nyní Kaštánek bude přístupné s upozorněním, že nesplňuje dnešní přísné normy na dětská hřiště, a je tedy možné je používat jen na vlastní nebezpečí. Není třeba doplněno hmotou, která se dnes na hřiště dává na zem, aby tlumila dopady dětí; záměrem bylo obnovit hřiště v jeho původní podobě. Pod nejvyšší plastikou, jíž lze zlézat a prolézat, je nasypán písek, jinak je povrch pevný.

Plastiky, některé zdobené reliéfní kresbou, budou jen natřené nabílo. V minulých desetiletích je žáci okolních škol různě omalovávali, původně však byly a opět budou jednobarevné. Při rekonstrukci bylo nejprve třeba plastiky stojící na kovových nohách zespodu odkrýt, za půl století přibylo v jejich základech půl metru zeminy. "Všechno se to vyhrabalo, jeřáby se to vyzvedlo včetně základů, zase se to podbetonovalo, udělal se nový terén a většinu plastik jsem opravoval na místě," říká Grec. Dvě však chyběly, ty se vyrobily nové v ateliéru v Salmovské, odkud dnes byly do parku přivezeny a instalovány.

"Jedná se o raritní dětské hřiště z roku 1961, které by mělo být i příkladem pro to, jak zachovat opomíjenou epochu v českém výtvarném umění, kdy sochaři se podíleli na zajímavých originálních realizacích ve veřejném prostoru. Byl to prostor, kde mohli svobodně tvořit, byť třeba mnohým v té době byla volná tvorba zakazována,"
doplnil.
Autor: ČTK, 30.08.17 11:45
Návštěvnost: 885 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.