Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Na České Švýcarsko bude rozhled z netypické vyhlídky u Růžové

Růžová (Děčínsko) - Na České a Saské Švýcarsko se budou moci lidé podívat v zimě z nové vyhlídky. Netypická stavba se po téměř dvaceti letech příprav začala budovat u obce Růžová? na Děčínsku. Zájemci mohou na výstavbu věže přispět ve veřejné sbírce.

Na kopci Růžáku stály v historii celkem tři rozhledny, které postupně podlehly požáru. Nová stavba bude betonová, může připomínat návrh Národní knihovny architekta Jana Kaplického. "Tvar vyhlídky byl navržen dávno před Kaplického knihovnou a vzešel z nápadu mladých architektů z Liberce. Ti mezitím bohužel už zestárli," řekla ČTK starostka Helena Křížková.

Beton byl navržen pro trvanlivost a neobvyklost. "On ten beton není až tak od věci vzhledem k tomu, že území obce bylo součástí linie opevnění z druhé světové války. Bylo to celkem 12 bunkrů," uvedla starostka.

Práce na stavbě nyní začaly. Předtím se musely vyjasnit vlastnické vztahy, vytvořit územní plán obce. "A samozřejmě v neposlední řadě příprava trvala tak dlouho, protože jsem několik let jednali se zástupci Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce," dodala Křížková.

Původně měla mít rozhledna dvanáct metrů, po dohodě s ochranáři bude mít pouze 6,2 metru. I tak z ní bude výhled na České a Saské Švýcarsko, turisti uvidí třeba Lilienstein, Groser Winterberg, Papstein, Pravčickou bránu, ale třeba i Milešovku v Českém středohoří, Sokolí vrch, Sněžník, Jedlovou a další kopce.

Náklady na stavbu jsou 2,5 milionu korun. Obce vyhlásila veřejnou sbírku, na jejím kontě je aktuálně 200.000 korun. Zájemci si mohou koupit schodnici za 20.000 korun s tím, že na schodě bude poté tabulka s textem dárce, nebo tabulku se jménem za 500, 1000 nebo 2000 korun. Pořídit si bude možné za půl milionu korun i jméno vyhlídky, schválit ho ale musí zastupitelstvo.

Do konce září bude hotová hrubá stavba, dokončení je v plánu do listopadu, kdy se budou instalovat tabulky se jmény dárců do interiéru. Vstup na vyhlídku, od níž je nejbližší parkoviště vzdáleno 500 metrů, bude zdarma.
Autor: ČTK, 24.08.17 12:15
Návštěvnost: 1070 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.