Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce kláštera v Coimbře od Aires Mateus

V portugalském městě Coimbra se nachází jedna z nejstarších univerzit na světě, která byla založena koncem 13. století a před čtyřmi lety se tato instituce dostala na seznam památek Unesco. V sousedství hlavního univerzitního nádvoří Paço das Escolas dlouhá desetiletí chátral objekt vysoké školy Svaté Trojice založené v polovině 16. století, z níž nakonec zbylo jen obvodové zdivo. Lisabonská dvojice architektů Manuel a Francisco Aires Mateus navrátila ruině nejen střechu z vápence, ale také náplň pro vzdělávání budoucích právníků. Za uplynulá staletí prošla škola řadou úprav. Autoři rekonstrukce se rozhodli zachovat 'věčné' prvky mohutných kamenných stěn a doplnit je 'pomíjivými' prvky z lehké ocelové konstrukce opatřené bílou omítkou. Nové vestavby do historického prostředí působí jakoby se v prostoru vznášely. Udržují si vzájemný odstup, čímž mohl vzniknou systém důmyslných světlíků distribuujících sluneční paprsky hluboko do dispozice. Bratrské dvojici Aires Mateus bývá často vytýkána jejich sterilita a nepraktičnost pro každodenní využití. V tomto případě vytváří bílé plochy neutrální pozadí, aby mohla vyniknout krása původního kamene a návštěvníci si uvědomili historii objektu starého půl tisíciletí.
Autor: Petr Šmídek, 20.07.17 08:00
Návštěvnost: 1486 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.