Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Majitel vyhořelého mlýna ve Vranově nechce památkovou ochranu

foto: www.znojemsko.cz
Vranov nad Dyjí - Dva měsíce poté, co vyhořel ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku barokní mlýn, podal jeho vlastník návrh, aby byl objekt vyňat z památkově chráněných budov. ČTK to potvrdil Aleš Homola z brněnského pracoviště Národního památkového úřadu (NPÚ). Příčina požáru nebyla zatím objasněna, zjistila ČTK od policie a od hasičů.


"Případ požáru bývalého mlýna je nadále ve fázi prověřování," uvedla policejní mluvčí Kamila Haraštová. Hasiči se na dotaz ČTK k případu blíže nevyjádřili. Jejich mluvčí Petr Příkaský pouze ČTK naznačil, že pracují s více variantami. Odkázal v této souvislosti na policejní vyšetřování.

Budova mlýna vyhořela na začátku června, předběžná výše škody je asi 1,5 milionu korun. Podle památkářů požár způsobil nenávratnou památkovou škodu. Vyhořela prakticky celá mlýnice, tedy technologická část památkově chráněného mlýna. "Z pohledu památkáře je to tragická nevratná škoda. Jak se to bude s objektem vyvíjet dál, se nyní nedá odhadnout, ale nikdy tam už nebude ta bývalá autentická historická hodnota," řekl už dříve ČTK Jan Kozdas z Národního památkového ústavu, který sám z Vranova pochází.

Areál má několik stavebních fází. Nejstarší je z první čtvrtiny 18. století a končí rokem 1722, kdy umřel Michal Jan III. z Althannu. Má nad vjezdem do areálu spolu se svou manželkou Marií Josefou Pignatelli, která zemřela 33 let po něm, alianční erb. Požár ho stejně jako obytné budovy nepoškodil. Další fáze výstavby mlýna je klasicistní.

Objekt před několika měsíci změnil majitele, který plánoval jeho přestavbu a komerční využití. Podle Kozdase byl záměr v ostrém sporu s památkovou péčí. Stejný majitel nyní požádal o zbavení památkové ochrany objektu.
Zdroj: Filip Vrána
Vložil: ČTK, 18.08.17 10:10
Návštěvnost: 1438 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Jedna náhoda za druhou... Josef 18.08.17 12:45
Mlýn Rivass 18.08.17 13:36
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.