Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Třinecká radnice vyhlásí sbírku na obnovu vyhořelého kostela

Třinec  - Třinecká radnice vyhlásí ve středu veřejnou sbírku na obnovu vyhořelého kostela ze 16. století v Gutech, který minulý týden úmyslně zapálili tři mladíci. Dnes to na mimořádném zasedání schválila rada města. Sbírku ale ještě před tím musí schválit i krajský úřad. ČTK to dnes řekla starostka Třince Věra Palkovská.

"Rada města souhlasí s konáním veřejné sbírky na obnovu kostela. Ještě během úterý očekáváme souhlas krajského úřadu. Ve středu pak zveřejníme číslo konta. Peníze, které se na něm sejdou, budou sloužit pouze na obnovu kostelíku," řekla Palkovská. Sbírka podle ní nebude mít žádný finanční limit. Očekávané náklady na obnovu vzejdou až ze zpracovaného projektu.

Starostka už nyní eviduje velký zájem ze strany možných dárců. "Obracejí se na mě zástupci okolních měst i firem, že by chtěli přispět, také soukromé osoby z Česka a Slovenska," řekla. Ve středu bude ještě jednat s biskupem. "Chceme mluvit o tom, jak ještě může být město prospěšné. Nejde jen o peníze," řekla.

Dárci podle Palkovské mohou přispět i 24. září, kdy se bude v Třinci konat tradiční charitativní Koncert Srdce Evropy, na kterém vystoupí například Michal Hrůza se svojí kapelou. "Letos bude koncert věnovaný obnově kostela. Zástupci firem budou moci předat šeky přímo biskupovi. Drobní dárci budou moci přispět do kasiček," uvedla.

Obnovení dřevěného kostela vítá ředitel Národního památkového ústavu Ostrava Michal Zezula. "Bude to nejlepší postup, jak zahladit způsobené škody," řekl. Projekt na obnovu bude řešit vlastník nemovitosti, tedy biskupství. "Předpokládá se, že se úkolu ujme tým, který pracoval na obnově kostela v Ostravě-Hrabové," řekl. Tehdy řemeslníci odvedli dobrou práci, i když to bylo poprvé, co na takovém projektu spolupracovali, uvedl.

Zezula a jeho lidé na místě působili už v prvních hodinách po požáru. I dnes jednotlivé kroky konzultují s biskupstvím. Podle Zezuly je možné, že některé prvky, které požár nezničil, budou použity při stavbě nového kostelíku. "Například může jít o okenní a dveřní kování nebo další předměty z kovu," řekl.

Požár dřevěný kostel zničil v noci na středu 2. srpna. V sobotu Okresní soud ve Frýdku-Místku poslal do vazby dva mladíky, kteří byli obviněni z jeho úmyslného zapálení. Třetí obviněný zůstal na svobodě. Podle státního zástupce mohli v činnosti pokračovat. Jeden z pachatelů podle něj měl vytipovánu ještě minimálně jednu sakrální památku. Motiv činu zatím není jasný.
Zdroj: David Moravec
Vložil: ČTK, 07.08.17 11:35
Návštěvnost: 697 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.