Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Ostrava-Poruba zrestauruje umělecká díla, také reliéf na Oblouku

foto: Roman Polášek

Ostrava - Ostravský městský obvod Poruba nechá za 800.000 korun zrestaurovat dvě umělecká díla, a to Dekorativní stěnu od Eduarda Ovčáčka a Drahoslava Berana a terakotový reliéf Odchod do práce, Návrat z práce od Václava Šantrůčka. Reliéf je součástí souboru budov Oblouk v městské památkové zóně, který je jedním ze symbolů Poruby. ČTK to dnes sdělil mluvčí porubské radnice Martin Otipka.


Restaurátorské práce začnou v září a potrvají do listopadu. Financovány budou z rozpočtu města. "Máme připravený restaurátorský záměr i souhlas útvaru hlavního architekta. Věřím, že obě díla se vrátí do původního stavu a především reliéf na Oblouku bude jedním z prvních kroků k oživení celé lokality a vrácení jí původního významu," uvedla porubská místostarostka Zuzana Bajgarová (ANO).

Reliéf na Oblouku nad průjezdem Porubské ulice byl vytvořen v letech 1952 až 1956. Celá oblast byla vystavěna ve stylu socialistického realismu (sorela) a původní návrh reliéfu obsahoval řadu ideologických prvků. "V realizaci se je podařilo zmírnit a reliéf působí civilním dojmem. Dílo nebylo nikdy restaurováno a působením povětrnostních podmínek a ptačího trusu je ve velmi špatném stavu. Restaurování vyjde na 681.000 korun," uvedl Otipka.

Oblouk měl původně být monumentálním vstupem do Poruby, ze které chtěli komunisté udělat nové centrum Ostravy. V současné době je ale podle místostarostky místem, kam lidé nechodí, což chce obvod změnit.

"Místo si zaslouží výrazné změny. Proto jsme lokalitu zařadili do žádosti o dotaci nadace Proměny Karla Komárka a chtěli bychom ji oživit zároveň s přilehlým zámeckým parkem. Chceme tam směřovat i kulturní akce," uvedla Bajgarová.

Druhé z restaurovaných děl je mezi ulicemi Bulharskou a Alžírskou. Dekorativní stěna byla vytvořena v roce 1973 ze 138 betonových krychlí. "Dílo je ve špatném stavu a restaurace vyjde na 117.000 korun," uvedl Otipka. V restaurování uměleckých děl chce Poruba pokračovat i v dalších letech.
Autor: ČTK, 01.08.17 19:30
Návštěvnost: 700 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.