Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Lidem se na den otevře opravený historický dům v Liliové ulici

Praha - Lidem se dnes na jeden den otevře historický dům v pražské Liliové ulici, který za 148 milionů korun opravil Národní památkový ústav (NPÚ) jako vzor rekonstrukce pro ostatní vlastníky kulturních památek. V budově na Starém Městě, který má malované stropy, nástěnné malby a gotické i barokní sklepy, bude knihovna památkového ústavu, sídlit tam budou jeho experti na kulturní památky a vzdělávací odbor. Poslední komentovaná prohlídka začíná v 18:00.

Dům v Liliové ulici nazývaný v literatuře U Voříkovských vznikl spojováním, rozšiřováním a úpravami několika původně středověkých objektů. V interiéru se proto mění výšky podlah i jejich materiály. Liší se dveře zavěšené v nejrůznějších kamenných ostěních či ozdobných dřevěných zárubních, různé jsou klenby i provedení stropů.

O budově v těsném sousedství kostela svaté Anny, nynějšího centra Pražská křižovatka, pocházejí nejstarší zprávy ze 14. století. Patrně po husitských válkách se vlastníky domu stávali šlechtici i měšťané. Od 15. století byl v místě pivovar. Dalšími přestavbami objekt prošel v 17., 18. a 19. století. Jeho pojmenování pochází od rytíře Jana Bohuslava Voříkovského z Kundratic, který byl na počátku 18. století pražským primátorem.

Jako pracoviště památkového ústavu bude budova sloužit od podzimu. NPÚ získal dům v roce 2005 převodem od Národní knihovny a spustil přípravy jeho obnovy. Po zdržení kvůli hospodářské krizi oprava začala předloni na jaře, peníze na ni poskytlo ministerstvo kultury.
Autor: ČTK, 28.07.17 07:40
Návštěvnost: 969 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.