Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kraj, památkáři a obce chystají dohodu o obnově Betlému u KuksuHradec Králové - Památkáři, hradecký kraj a obce chtějí hledat možnosti, jak zachránit unikátní Braunův Betlém v Novém lese u Kuksu na Trutnovsku. Vyplývá to z připravovaného memoranda, jehož znění dnes schválili radní hradeckého kraje. Sochy a reliéfy, které do pískovcových skal vytesal v 18. století sochař Matyáš Bernard Braun, poškodili vandalové a povětrnostní vlivy.


Memorandum by měli podepsat zástupci Národního památkového ústavu, Královéhradeckého kraje, Dvora Králové nad Labem, obcí a společnosti Revitalizace Kuks. Termín podpisu zatím nebyl stanoven. "Cílem memoranda je nastavení a koordinace spolupráce při zachování unikátního souboru Braunova Betléma. Je nutné vytvořit optimální podmínky pro zabránění další degradace tohoto souboru," řekl dnes ČTK krajský radní Pavel Hečko (ČSSD).

Betlém, který je ve vlastnictví památkářů, leží v blízkosti areálu Hospitalu Kuks, který byl nedávno opraven a v současné době láká mnoho turistů. "S ohledem na množství turistů je potřeba i v okolí Betlému vytvořit dostatečné zázemí a například informační systém," řekl Hečko.

Braunův Betlém byl v roce 2001 zařazený mezi Národní kulturní památky, o jeho obnově se hovoří již několik let. V posledních letech pracovali v areálu restaurátoři z pardubické univerzity, kteří vyčistili od mechu a nečistot například hlavní reliéf.

Krajská společnost Revitalizace Kuks plánuje projekt za 30 milionů korun, který počítá se vznikem informačního centra nebo vybudováním nového prohlídkového okruhu. Podle původních plánů by první práce mohly začít v roce 2018 a trvat by měly dva roky.
Autor: ČTK, 12.07.17 07:40
Návštěvnost: 959 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.