Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Na Libeňském mostě v Praze začaly zkoušky statiky

Praha - Na Libeňském mostě v Praze dnes večer začaly zatěžovací zkoušky před plánovanou rekonstrukcí. Potrvají do soboty vždy od 20:00 do 04:30, most je proto uzavřen pro dopravu. Odborníci budou měřit deformace během přejezdů dvou vozidel, každého o váze 40 tun. Stavbu budou přejíždět rychlostí nejvýše pět kilometrů v hodině.

"Testy nám mají říct, co most unese a jak se chová. Testy jsou netypické, jsou větší, než když proti sobě jedou dvě tramvaje. Začíná se nám rýsovat možnost jak most opravit, jaká metoda bude nejlepší,"
řekl novinářům náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

Most by měl unést až 190 tun. Testy mají za úkol zjistit stav mostu a zhodnotit možnosti jeho rekonstrukce. Sledují se mimo jiné deformace oblouků či teploty vně mostu. Po 16. červenci provedou odborníci také kopané sondy a odeberou vzorky betonu.

Pražské zastupitelstvo loni schválilo rekonstrukci, termín jejího zahájení není znám. Město čeká na verdikt ministerstva kultury, které jedná o prohlášení mostu památkou. Z nedávného výzkumu Libeňského mostu vyplynulo, že betonové pilíře jsou poničeny korozí a mechanické vlastnosti betonu jsou nestálé, uvedl Kloknerův ústav ČVUT, který průzkum provádí.

Most z roku 1928 je delší dobu v havarijním stavu. "Velmi podrobně se zabýváme částmi v podzákladí, které ukázaly například to, že beton je napaden poměrně intenzivní síranovou korozí. Součástí našich prací je i to, že zkoušíme a připravujeme sanační metody," uvedl dnes ředitel Kloknerova ústavu Jiří Kolísko.

Od roku 1928, kdy byl Libeňský most uveden do provozu, nebyla ani jednou opravena jeho nosná konstrukce. Autory mostu, který spojuje Holešovice a Libeň, jsou významný architekt Pavel Janák a konstruktér František Mencl.
Autor: ČTK, 11.07.17 08:10
Návštěvnost: 1057 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.