Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Začala oprava vitráží v opavském Domě kultury Petra BezručeOpava - V památkově chráněném Domě kultury Petra Bezruče v Opavě začala oprava více než 100 let starých vitráží. V budově sídlí například knihovna, obřadní síň či hospodářská komora. Květinové motivy složené ze 225 skleněných tabulek z barevného i čirého skla se na místo vrátí za rok. ČTK to dnes řekla mluvčí města Lada Dobrovolná.


Jde o vitrážový strop ve vestibulu budovy, který podle návrhu anonymního designéra dodala firma Richarda Schleina z Hrádku roku 1910. "Vzhledem k havarijnímu stavu vitráží a světlíku nad skleněným stropem bylo nutné přistoupit k neodkladné opravě," uvedla. Z Opavy se vitráže přesunuly do dílny Hany Baronové v Kozmicích, kde budou renovovány.

"Oprava bude stát víc jak 400.000 korun a bude hrazena z finančních prostředků knihovny. Rovněž je nutné opravit světlík nad vitráží, což si však vyžádá více času, a tak v současné chvíli není jasné, kdy se vitráž do knihovny vrátí,"
uvedla mluvčí města. Předpokládá se, že práce zaberou přibližně rok.

Vláda zařadila budovu z roku 1910, která původně sloužila jako sídlo opavské obchodní a živnostenské komory, na seznam Národních kulturních památek 20. února. Objekt navrhl vídeňský architekt Leopold Bauer, který vyhrál soutěž vyhlášenou tehdejší Opavskou obchodní a živnostenskou komorou. Projekt reprezentuje směřování od secese a moderny k meziválečnému klasicismu a historismu. Samotná stavba se uskutečnila v letech 1908 až 1910. Svému původnímu účelu objekt sloužil do roku 1949. Po znárodnění se z něj stal Dům osvěty Petra Bezruče. V 80. letech minulého století jej úřady přejmenovaly na Dům kultury Petra Bezruče.

Dominantou interiéru budovy je masivní mramorové dvoukřídlé schodiště spojující přízemí s prvním patrem. Hlavní sál objektu zdobí další vitráže. Jejich autorem byl opavský malíř Adolf Zdrazila, který spolupracoval s architektem budovy Leopoldem Bauerem na několika opavských zakázkách. Obrazy zobrazují ženy jako symboly řemesel ve Slezsku. Další slezský umělec, sochař Josef Obeth, je autorem čtyř plastik nad hlavním vchodem do budovy a 16 kamenných reliéfů na fasádě.
Autor: ČTK, 03.07.17 08:55
Návštěvnost: 957 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.