Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kraj chce proměnit prostor památníku na PloštiněZlín - Zlínský kraj připravuje společně s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně obnovu prostoru památníku na Ploštině na Zlínsku, který je národní kulturní památkou. ČTK to sdělila mluvčí kraje Renata Janečková. Počítá se s demolicí amfiteátru, na jeho místě by mělo vzniknout návštěvnické centrum. V plánu je i rekonstrukce a modernizace expozice v domě číslo 23, oprava samotného památníku i celkové řešení exteriérů v areálu.


Památník na Ploštině připomíná vypálení pasekářské osady. Nacisté 19. dubna 1945 zastřelili či zahnali do plamenů 24 lidí a zapálili deset z dvanácti domů. Byla to krutá odveta za to, že tamní lidé pomáhali partyzánům.

"Chtěli bychom, aby Ploština ožila. Proto navrhujeme, aby zde vznikl ucelený komplex aktivit, které budou zajímavým a přitažlivým způsobem připomínat historické události, které se zde staly. Ať už je to expozice, která prostřednictvím ikonografických a audiovizuálních prvků bude vyprávět příběh pasekářské osady ještě před jejím vypálením nebo multifunkční prostory pro doprovodné aktivity. Ty se budou vztahovat jak k tématu tragédie, tak i životu v pasekářské osadě a v regionu," uvedl hejtmanův náměstek Josef Zicha (STAN).

V plánu je také vybudování parkoviště, obnova zeleně a úpravy terénu, vybudování chodníků. Kraj chce na obnovu získat evropskou dotaci, vyhlášení výzvy z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) se očekává letos v srpnu. "Přesná výše nákladů akce bude upřesněna po zpracování podrobné projektové dokumentace," uvedla mluvčí. Dotace by měla pokrýt 90 procent nákladů.

"Očekávaná srpnová výzva bude zaměřená na zefektivnění prezentace a na posílení ochrany a rozvoje kulturního dědictví. Podle mě projekt na Ploštině tyto podmínky splňuje. Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně nepředpokládá vyhlášení obdobné výzvy v následujících letech, uděláme maximum pro to, abychom byli úspěšní," uvedl Zicha.

Pasekářské osady roztroušené po Vizovických vrších se na přelomu let 1944 a 1945 staly útočištěm členů partyzánského hnutí. V okolí Zlína začala operovat 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky pod velením majora Dajana Baranoviče Murzina. Pasekáři poskytovali partyzánům jídlo, základní ošetření, přístřeší, někteří jim také pomáhali při akcích.

Několik ploštinských domů bylo znovu postaveno roku 1947 a téhož roku byla vysvěcena nově postavená kaple, na jejíchž pilířích jsou desky se jmény umučených pasekářů. V roce 1975 byl vybudován Národní kulturní památník odboje a roku 1985 v jedné z nově postavených usedlostí otevřena expozice o boji proti fašismu a za osvobození v okrese Zlín.
Zdroj: Jana Kuncová
Vložil: ČTK, 27.06.17 10:45
Návštěvnost: 865 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.