Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Politik chce rozdělit vlaky v Brně, než bude nové hlavní nádražíBrno - Rozdělení železniční dopravy v Brně mezi více nádraží by mohlo vyřešit nedostatek kapacity na hlavním nádraží do doby, než vznikne nové. Novinářům to dnes řekl místostarosta Židenic a krajský zastupitel Petr Kunc (TOP 09). O novém hlavním nádraží se vedou spory, není jasné, zda bude v centru pod Petrovem, nebo v odsunuté poloze u řeky. Podle Kunce nevznikne dříve než za 20 let, avšak současný stav na hlavním nádraží není udržitelný. Proto navrhne koaličním zastupitelům města projednat opravy nádraží v Židenicích, v Králově Poli a Dolního nádraží, kam by část vlaků mohla jezdit. Funguje to tak už teď při výluce. Primátorův náměstek zodpovědný za dopravu Matěj Hollan (Žít Brno) ČTK řekl, že s Kuncem jeho návrh probere, některé věci považuje za smysluplné.


Tříměsíční výluka je kvůli opravám Pražského viaduktu a čtvrtého nástupiště na hlavním nádraží. Znemožňuje to příjezd 300 vlaků, tedy tří čtvrtin. Na nádražích v Židenicích, Králově Poli a Dolním nádraží pomáhají cestujícím informátoři. "Všude se snaží mít jedno hlavní nádraží a rozdělení dopravy není ideální. U nás ale stavba nového v optimistické variantě potrvá skoro 20 let, takže je potřeba mít na tu dobu řešení. Pokud to dobře uchopíme, ostatní nádraží opravíme a budou mít dobré napojení na městskou hromadnou dopravu, je to řešení," uvedl Kunc, který je autorizovaným inženýrem pro pozemní stavby.

Podle něj je letošní tříměsíční výluka zkouškou, jak by to mohlo fungovat, musí se však zlepšit především napojení na MHD, ale také vzniknout toalety nebo zastávka na Dolním nádraží, které jindy slouží jen nákladní dopravě. V příštím roce má začít další déle trvající výluka, kdy bude část vlaků z hlavního nádraží znovu jezdit na ostatní nádraží. Kunc uvedl, že náklady na opravu nádraží v Židenicích, Králově Poli a Dolního nádraží odhaduje na 4,5 miliardy korun. Peníze by na to Brno mohlo čerpat z Evropské unie, kde má alokovaných 20 miliard na stavbu nádraží, které však nestihne do konce období vyčerpat.

Kunc osloví koaliční zastupitele na magistrátu s návrhem, aby vznikla pracovní skupina, která by námět posoudila a rozvedla. Město vede koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL, Strany zelených a TOP 09.

Hollan řekl, že si umí představit, že by například dálkové vlaky zastavovaly kromě hlavního nádraží také v Židenicích. "Budu to podporovat, aby pro dálkovou dopravu byla jak zastávka v centru, tak v Židenicích. Pokud bude do budoucna nárůst dopravy a bude se jezdit na jiná nádraží, souhlasím s tím, že je potřeba, aby bylo více komfortních nádraží, kde lidé mohou normálně přijet, zaparkovat a mít tam příjemnější napojení. Budeme se o tom bavit," dodal Hollan.

O novém nádraží v Brně se mluví desítky let. Byla už dvě referenda. Část politiků prosazuje variantu pod Petrovem, část u řeky, někteří říkají, že poloha není důležitá, ale jde hlavně o to, aby nové nádraží vůbec vzniklo.
Autor: ČTK, 26.06.17 11:45
Návštěvnost: 962 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.