Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Bubenči se začíná opravovat sídlo památníku písemnictví

Praha - V pražské Bubenči dnes začala rekonstrukce budoucího sídla Památníku národního písemnictví (PNP). Asi za 200 milionů korun by se měla opravit Petschkova vila, v níž bude největší české muzeum knižní kultury od roku 2019 sídlit. Po nastěhování do nového sídla by měl památník ukončit své dlouholeté působení ve Strahovském klášteře, kde byl od 90. let v nájmu.

"Když zahajujeme něco, co má zlepšit situaci, tak to ukazuje, že přemýšlíme pozitivně do budoucna. Nezachraňujeme jen nějaké rozpadající se ruiny, tak jak nám je zachovaly neblahé minulé doby, ale opravdu zlepšujeme stav. To je samozřejmě v úzké souvislosti s ekonomickou situací. Vytvořili jsme program záchrany národního kulturního dědictví, z kterého je financována také tato rekonstrukce," uvedl ministr kultury Daniel Herman. Se zástupci památníku a firem, které se na opravě budou podílet, podepsali smlouvu, jež bude spolu s dalšími artefakty zazděna během rekonstrukce jako poselství do vily.

Herman připomněl, že Program péče o národní kulturní poklad, z nějž se financují rekonstrukce či novostavby sídel státních kulturních institucí, disponuje ještě pěti miliardami korun. Platí se z něj aktuálně třeba opravy Národního muzea, Klementina, Státní opery či nedávno dokončená rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.

PNP vznikl v 50. letech poté, co byli premonstráti komunistickou mocí donuceni opustit Strahovský klášter. V roce 1952 v něm byl založen Památník národní kultury, jenž převzal Strahovský klášter včetně fondů jeho knihovny a fondů klášterních knihoven. PNP jako muzeum české literatury z něj vzniklo v roce 1953.

Počátkem 90. let byl klášter řádu vrácen a památník zůstal v malých prostorách. Od té doby se hledalo pro instituci nové místo. Sbírky PNP mají 2000 fondů s celkem sedmi miliony archiválií.

V roce 2005 rozhodla vláda o převodu Petschkovy vily a v roce 2006 ještě přidala blízký objekt v Pelléově ulici. Oba objekty vedení PNP v roce 2006 převzalo. Ten menší v Pelléově ulici slouží k pořádání výstav, přednášek či literárních programů. Původně měly být oba domy pro potřeby památníku otevřeny do roku 2009, práce ale zdržely soudní spory, neboť na objekt si činila nárok i Praha. Soudy trvaly do roku 2012.

Takzvaná třetí Petschkova vila v ulici V Sadech byla postavena v roce 1930. Po rekonstrukci v něm bude mít PNP mimo jiné expozici věnovanou novodobé české literatuře, na níž v pronajatých prostorách na Strahově nebylo místo.
Autor: ČTK, 23.06.17 12:05
Návštěvnost: 1169 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.