Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Drazí architekti... pozvánka na druhou diskuzi v GAB

Srdečně Vás zveme na moderovanou diskuzi k výstavě „Drazí architekti…“, která proběhne v úterý 21. června 2017 v 18:00 hodin v prostorách Galerie Architektury Brno.

Diskutující:
Petr Lešek • 1973 • architekt, Praha • Projektil architekti
Mária Topolčanská • 1973 • architektka, kritička a teoretička, Praha • Fake Cities True Stories • ARCHIP
Szymon Rozwałka • 1970 • architekt, Brno • RO_AR architects
Slavomíra Ferenčuhová • 1980 • urbánní socioložka, Brno • Katedra sociologie, FSS MU • Sociologický ústav, AV ČR

Výstava „Drazí architekti…“ chce podnítit diskuzi na téma role architekta v současné společnosti – jak je vnímaná samotnými architekty, tak i jinými profesemi, které se zabývají společenskými či environmentálními tématy (geografové, sociologové, antropologové, politologové, kunsthistorici, filozofové, umělci, ekonomové, politici atd.).
Úlohou architektů a urbanistů je artikulovat požadavky společnosti a podrobovat je kritickému pohledu. Mají nástroje, jak ovlivnit vývoj a fungování osídlení a krajiny. S rostoucí komplexností navrhování vystavěného prostředí se však architekti a architektky často omezili na pouhé naplňování normativních, formálních či ekonomických nároků a rezignovali na jejich zpochybňování či vyjadřování se ke společenským otázkám souvisejícím s plánováním měst. Spousta architektů a architektek zapomněla na etiku architektonické praxe a společenskou zodpovědnost.Pražský architekt PETR LEŠEK vystudoval Fakultu architektury ČVUT a Filozofickou fakultu UK. Od roku 2002 vede s Romanem Brychtou, Adamem Halířem a Ondřejem Hofmeisterem ateliér Projektil architekti (oficiální profil), který získal několik ocenění za realizace, např. za Středisko ekologické výchovy Sluňákov (2007), Studijní a vědeckou knihovnu v Hradci Králové (2008) či Národní technickou knihovnu v Praze (2009). Je činný i v České komoře architektů, kde je členem pracovní skupiny Soutěže, podílí se na organizaci diskuzních setkání, zasazuje se o podporu architektonických soutěží, vzdělávání architektů a propagaci kvalitní architektury.

MÁRIA TOPOLČANSKÁ je architektka, kritička a teoretička architektury a urbanismu působící v Praze. Absolvovala architekturu na FA STU v Bratislavě, na ETSAB UPC v Barceloně a postgraduální studium Management bydlení na Institutu bydlení a městského rozvoje na EUR v Rotterdamu. Působí a působila jako výzkumnice a pedagožka na různých institucích v Česku a na Slovensku, od roku 2015 v rámci nezávislé platfomy Fake Cities True Stories, kterou založila. Kromě editace fakezinu na bratislavské FA STU kurátorovala ve spolupráci s brněnským 4AM Fórem pro architekturu a média a pražskými galeriemi VI PER a norma space přednáškové série Visiting Editors (podzim 2016) a Visiting Planners (léto 2017). Ve své publikační činnosti se zabývá např. kritickým diskursem, veřejným prostorem a výukou architektury (je také koordinátorkou magisterského programu na ARCHIPu).

SZYMON ROZWAŁKA vystudoval architekturu ve Štětíně, v roce 2011 si v Brně založil kancelář RO_AR architects. Ve své architektonické praxi se zaujetím zkoumá skryté síly a touhy, podvědomě ovlivňující (společenská) očekávání od architektury. Podílel se např. na přípravě přednáškového a výstavního cyklu Kompaktní město ve 4AM Fóru pro architekturu a média a následně vydaném sborníku.

SLAVOMÍRA FERENČUHOVÁ je urbánní socioložka, působí na Katedře sociologie FSS MU v Brně a na Sociologickém ústavu Akademie věd ČR. Ve svém výzkumu se zabývá především sociologií města a historií zkoumání měst v sociálních vědách, historií architektury, transformací post-socialistických měst či etnografií (post-)socialistického sídliště.

Více informací >
Zdroj: Gabriel Kurtis, Galerie Architektury Brno
Vložil: Tisková zpráva, 21.06.17 12:10
Návštěvnost: 965 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
opomenutí Petr Velička 21.06.17 14:26
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.