Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
O teorii architektury - přednáška Cyrila Říhy a Oldřicha Ševčíka
O teoriích architektury
Pondělí 19. června 2017, 19:00 hodin
Galerie VI PER, Vítkova 2, Praha 8

Koncepce: Jiří Tourek

Další architektonická debata, tentokráte o teorii architektury. Diskuse se bude věnovat rozdílným pojetím teorie v ontologicky založené filosofii a jiných či alternativních teorií, jež se zakládají např. na poststrukturalistickém myšlení, ale i těch, které zcela bezprostřední filosofické založení postrádají či dokonce odmítají. Debata chce otevřít otázku, jakou teorii vlastně potřebujeme, jaká by měla být a zda vůbec ji vůbec potřebujeme. Fenomenologické a ontologické myšlení má v českém prostředí dlouhou a silnou tradici. Jinak je tomu s postmoderními teoretickými směry, poststrukturalismem či dekonstruktivismem, které ovšem převládají jinde ve světě. Debatovat přijdou teoretici Oldřich Ševčík a Cyril Říha.
Oldřich Ševčík působí na FA ČVUT a dlouhodobě se zabývá teorií, ale i dějinami architektury, k obojímu vydal několik důležitých publikací. Mezi něž patří Problémy moderny a postmoderny (ČVUT, Praha 1998); Programy a prohlášení architektů XX. století (ČVUT, Praha 1999); Texty praktikujících architektů (s P. Urlichem, Česká komora architektů, Praha 2000); Architektura, historie umění (Grada, Praha 2007).
Cyril Říha se zabývá teorií architektury a výzkumem současných měst. Přednáší mj. na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V minulosti se zaměřoval především na téma prefabrikace v architektuře a urbanismu 20. století. Spolueditoval knihu Husákovo 3+1: Bytová kultura 70. let (UMPRUM, Praha 2007). Jeho současný výzkum se soustřeďuje na téma „terrain vague“ v současných městech a makroskopických analogií mezi biologickými a urbánními systémy.
Tematické architektonické diskuse. Vždy jednou v měsíci, dva účastníci a jedno aktuální téma. Osvědčená podoba akademické debaty, představení stanovisek, diskuse, otázky diváků. Smyslem cyklu je otevřít důležitá a palčivá témata, umožnit prezentaci postojů různých, často protichůdných, stran, konfrontovat rozmanité pozice s náhledem odborníků, zodpovědných činitelů, politiků a zároveň umožnit zainteresované laické i odborné veřejnosti bezprostředně se dozvědět stanoviska zúčastněných stran a klást jim otázky. Každou z diskusí spojuje jedno zastřešující téma.

Více informací >
Zdroj: Jiří Tourek, Galerie VI PER
Vložil: Tisková zpráva, 19.06.17 13:10
Návštěvnost: 718 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.