Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Fotograf Thoma byl oceněn japonským řádem Vycházejícího slunce

Praha - Český fotograf a publicista Zdeněk Thoma dnes převzal řád Vycházejícího slunce za dlouholetou propagaci japonské kultury. Ocenění mu předal japonský velvyslanec v Česku Kaoru Šimazaki. Velvyslanec uvedl, že Thomova práce pomohla k podnícení zájmu o japonskou kulturu v Československu a České republice.

Thoma se ve své tvorbě soustředí na Japonsko i další asijské země více než čtyřicet let. Do Japonska poprvé přijel v roce 1970, když společně s přáteli projížděli autostopem napříč Asií. Dálnému východu se věnoval v řadě cestopisných článků a reportáží v časopisech i samostatných publikacích. O svých cestách často přednášel a vystavoval v muzeích a galeriích své soubory fotografií.

Velvyslanec Šimazaki při předání vyznamenání připomněl, že v Československu nebylo mnoho šancí seznámit se s japonskou kulturou. Thomovy publikace podle něj přispěly k tomu, že obyvatelé Československa se o ni začali více zajímat. "Myslím, že k základům dobrých vztahů Japonska a Česka výrazně přispěl i pan Thoma," uvedl Šimazaki.

V sedmdesátých letech Thoma v Japonsku pracoval jako fotograf pro několik různých médií. Fotografoval sport, ale i společenská témata. Pozornost vzbudila například reportáž v časopise Mladý svět z roku 1974, v níž zachytil vážné zdravotní problémy japonských rybářů způsobených konzumací masa ryb, které se otrávily zplodinami z místní továrny.

V dalších fotografických cyklech se Thoma soustředil na japonské tradice a přírodu. Velkým tématem jeho tvorby jsou japonské zahrady nebo čajová kultura. Společně s manželkou Soňou a synem Michalem připravili řadu cestopisných publikací z putován po asijských zemích. Japonsku se věnuje šest z nich, například Příběh čaje, Japonská mozaika nebo Podivuhodný svět bonsají.


Autor: ČTK, 15.06.17 21:15
Návštěvnost: 972 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.