Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
S požadavkem na úplatek se loni setkalo 12% stavebních firem

Praha - S požadavkem na úplatek při získávání zakázek se loni setkalo 12 procent stavebních firem v Česku. Tento podíl je v posledních letech zhruba stejný. Vyplývá to z květnového průzkumu analytické společnosti CEEC Research ve spolupráci s firmou Saint Gobain mezi stovkou tuzemských stavebních podniků. Vůbec nejvyšší byl v roce 2010, kdy se s úplatkem setkalo 41 procent stavebních firem.

Jen o něco menší byl tento podíl v roce 2012, naopak nejmenší byl v roce 2015, kdy kladně odpověděla pouze desetina oslovených ředitelů.

Podle průzkumu se zákazník při výběru stavební společnosti rozhoduje především podle nabízené ceny. Platební morálka zákazníků se loni zlepšila podle pětiny ředitelů stavebních firem, podle 11 procent se zhoršila. Firmy mají v průměru 11,7 procenta svých pohledávek po termínu splatnosti, za již nedobytné považují 3,7 procenta pohledávek.

Téměř třetina oslovených ředitelů se domnívá, že podzimní volby do Poslanecké sněmovny negativně ovlivní vývoj stavebnictví. Naopak 50 procent šéfů je přesvědčeno o opaku. "Volby by neměly zásadně ovlivnit vývoj českého stavebnictví. A pokud ano, tak až ve druhé polovině roku dlouhým nekonáním při procesu předávání moci," uvedl generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát. "V tuto chvíli těžko komentovat, ale všechny strany standardně před volbami slibují investice do stavebnictví. A zejména do infrastruktury. Tak doufám, že tyto svoje sliby dodrží i po volbách," doplnil prezident Skanska ČR a SR Michal Jurka.

Pokud jde o nové ministerstvo stavebnictví, u kterého by se sloučily kompetence například z odvětví dopravy, zemědělství, životního prostředí nebo místního rozvoje, jeho vznik by uvítalo 48 procent ředitelů, ovšem 47 procent je proti. "Myslím, že stavebnictví potřebuje jednotný zastřešující orgán pro celé odvětví. Stavebnictví dlouhodobě doplácí na to, že podléhá různým ministerstvům a úřadům, což ještě zvyšuje celkovou nekoncepčnost oboru," uvedl člen představenstva firmy Porr Antonín Dáňa. Podle generálního ředitele Colas Rail Richarda Osanga by další ministerstvo ke zlepšení stavebnictví ovšem významně nepřispělo. "Je třeba pokračovat v procesu zjednodušení přípravy staveb, rozvíjet komunikaci s odbornými uskupeními, dodavateli a investory," dodal.

Podíl firem, které se při získávání zakázek setkaly s požadavkem na úplatek:Podíl (v procentech)
2007 21
2008 30
2009 23
2010 41
2011 28
2012 39
2013 19
2014 14
2015 10
2016 12
2017 12
Zdroj: CEEC Research
Vložil: ČTK, 12.06.17 13:00
Návštěvnost: 709 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.