Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Plzeňští krajští zastupitelé budou hlasovat o memorandu o galerii

Kuba Pilař architekti, vítězný soutěžní návrh
Plzeň - Zastupitelé Plzeňského kraje by dnes měli hlasovat o memorandu o financování nové budovy galerie výtvarného umění v Plzni. Stavba pro instituci, která má velkou část svých sbírek uloženu v depozitářích, se připravuje již léta. Galerie by jí nejen vyřešila své dlouholeté problémy, byla by ale také jednou z mála veřejných kulturních institucí, které po roce 1989 dostaly novou stavbu odpovídající současným potřebám.


Memorandum o společném financování by měly podepsat kraj, město Plzeň a ministerstvo kultury, které by z předpokládaných nákladů 820 milionů korun mohlo uhradit 60 procent.

Plánovaná galerie má od loňska stavební povolení, ale kraj na ni nemá peníze. Ministerstvo kultury již několik let má investiční program na podporu regionálních kulturních institucí, záleží ale na tom, zda do něj půjdou peníze, což se zatím nedělo. Ministerstvo kultury předběžně přislíbilo Plzeňskému kraji úhradu 60 procent nákladů.

Nová budova Západočeské galerie by měla stát v lokalitě U Zvonu. V minulosti se čekalo na vyřešení dopravy v místě, také se musela odstraňovat ekologická zátěž, stavba ale ztroskotala dříve na politické nevůli. Kraj také dříve uváděl, že stavbu zahájí, pokud se podaří sehnat peníze z evropských fondů.

Strany, které dnes vedou Plzeňský kraj, mají v koaliční smlouvě zakotveno, že vedení kraje vyvine maximální úsilí na získání vícezdrojového financování pro novou galerii.

Budova, která by měla integrovat výstavní sály, kanceláře i depozitář, by se měla stavět podle vysoutěženého projektu studia Kuba & Pilař architekti. Soutěž byla už v roce 2009. Novostavba by měla kromě poskytnutí dostatečných prostor také nahradit současné historické objekty, které nejsou pro galerii nejvhodnější. Většina sbírek je nyní v depozitářích, přitom plzeňská galerie vlastní po Národní galerii například druhou nejcennější sbírku meziválečné moderny.
Autor: ČTK, 12.06.17 07:25
Návštěvnost: 687 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.