Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Architekt Viktor Rudiš oslaví 90 letPraha - Jeden z nejuznávanějších architektů v Česku Viktor Rudiš, který se 9. června dožívá 90 let, se proslavil například jako jeden z projektantů brněnského sídliště Lesná nebo autor československého pavilonu na výstavě Expo v Ósace v roce 1970. Rudiš je ceněn nejen odbornou veřejností za to, že nepatřil k umělcům poplatným minulému režimu a podle odborníků si jako jeden z mála dokázal udržet vysokou úroveň.


Brněnský rodák Rudiš vystudoval architekturu na místní technice. Většinu kariéry strávil v ateliéru Stavoprojektu Brno. Věnoval se také pedagogické a publikační činnosti. Sídliště Lesná, jedno z jeho nejslavnějších děl, se stavělo v letech 1962 až 1966 jako promyšlený urbanistický celek. Architekti chtěli podle Rudišových slov navrhnout soubor staveb "unikátní jako celek, ale i v jednotlivých detailech". Ve své vizi "zahradního města" se inspirovali obytnou čtvrtí ve městě Espoo ve Finsku.

V roce 1989 založil Viktor Rudiš společný ateliér se synem Martinem. Společně pracovali například na rekonstrukci a dostavbě pavilonu G na brněnském výstavišti, na stavbě nového pavilonu F, bytových domech v Litomyšli a rekonstrukci Uměleckoprůmyslového muzea v Brně nebo na brněnském obytném komplexu Orion. Řada jejich staveb získala prestižní oborové ceny a samotný Viktor Rudiš byl oceněn poctou České komory architektů za rok 2010.
Autor: ČTK, 08.06.17 11:55
Návštěvnost: 1129 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.