Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Osvětimi má vzniknout další muzeum

Varšava - V Osvětimi, hned vedle státního muzea na území někdejšího nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora, má vzniknout nové muzeum zachycující hrdinské skutky dobrých Poláků pomáhajících tehdejším vězňům. Uvedl to dnes list Gazeta Wyborcza, podle kterého jde o nápad vládní strany Právo a spravedlnost (PiS).

Založení nového muzea se má podle deníku odehrát 14. června, kdy si Polsko na výročí prvního velkého transportu vězňů do Osvětimi připomíná oběti nacistických táborů. Slavnosti se má zúčastnit premiérka Beata Szydlová a ministr kultury Piotr Gliński. Je však podle deníku zvláštní, že přizváno není státní muzeum v Osvětimi-Březince, přestože i to Poláky pomáhající vězňům připomíná.

"Je stále málo informací o těch (Polácích), kteří pomáhali vězňům. Ty lidé si zaslouží úctu a vzpomínku. Muzeum, které chceme vytvořit spolu s ministerstvem, bude poděkováním a zvěčněním jejich skutků," prohlásil osvětimský starosta Zbigniew Starzec z PiS s tím, že jde "o jiné téma, než o jaké se hlavně stará státní muzeum".

Okresní muzeum "Spravedlivých z Osvětimi" má vzniknout v bývalé budově "SS Lagerhaus", která sloužila strážným v táboře jako sklad potravin.

O expozici je podle starosty předčasné mluvit, letos se má odehrát konkurz na opravu budovy, která má následovat v příštím roce.

Publikace, vydaná státním muzeem, zmiňuje 1200 Poláků a Polek z okolí tábora, kteří pomohli vězňům, od potravin a léků přes odeslání vzkazu až po pomoc při útěku. "Nemyslím, že by příběhy Spravedlivých, kteří zachraňovali Židy, byli v Polsku neznámé a opomíjené. Obávám se, že nápad na nové muzeum je prvek současně politiky. To se již projevilo v muzeu o rodině Ulmů," řekl historik Dariusz Libionka. Podobný názor má i další badatelka holokaustu profesorka Barbara Engelkingová. "Mám pocit, že se v současném Polsku snaží osudy Spravedlivých omluvit naše viny," řekla.

Muzeum rodiny Ulmů, které loni například navštívil český prezident Miloš Zeman, je věnované Polákům, kteří zachraňovali životy židovských spoluobčanů během druhé světové války. Rodinu Ulmů, včetně šesti dětí a těhotné ženy, nacisté vyvraždili spolu s osmi Židy, které skrývala. Někteří historici, například profesor Jan Grabowski, upozorňují, že vzápětí po tomto zločinu se na okolních polích našla těla 24 Židů. Zabili je Poláci, kteří je dosud skrývali, ale báli se následování osudu Ulmů, které udal polský kolaborant, policista.

Za války nacisté v Osvětimi-Březince povraždili 1,1 až 1,5 milionu lidí. Oběťmi byli především Židé, ale také Rusové, Poláci, Romové a příslušníci dalších národů. Podle historiků mezi nimi bylo i na 50.000 československých občanů.

Státní muzeum v bývalém táboře předloni navštívilo 1,7 milionu návštěvníků, loni jejich počet překročil dva miliony.
Autor: ČTK, 06.06.17 13:05
Návštěvnost: 1902 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Listopad 2017
arrow
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.