Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Děčín nechá opravit oblíbenou vyhlídku Labská stráž

Děčín - Děčín nechá opravit oblíbenou vyhlídku Elbwarte - Labská stráž. Vzniknou nové přístupy a zábradlí u altánu se železobetonovou kupolí. Stavební práce v lesoparku Kvádrberk by mohly začít v létě. ČTK to řekla mluvčí města Markéta Lakomá.

Vyhlídková věž není zapsaná na seznamu památek, je ale stavebně zajímavá. Postavena byla původně celá z pískovce. "Kupole byla původně také z kamenů, krátce po postavení však uhodil do altánu blesk a nová vznikla z železobetonu, což byla tehdy v roce 1890 úplně nová technologie," řekl dnes ČTK děčínský historik Petr Joza, který se před lety podílel na projektu na obnovu věže.

Oprava nebude technologicky úplně jednoduchá. Bílý pískovec se bude muset dovážet ze Saska a zároveň se musí vyspravit konstrukce. "A hlavně je to uprostřed lesa, kam nevede silnice," poznamenal Joza. Vybraná firma musí umět pracovat s pískovcem, dopravit se na místo a pracovat i v okolí. "Bude s tím spousta práce, ale bude to moc hezké. Je to takový klenot lesoparku Kvádrberk, kam chodí spousta lidí, protože je to nejbližší příměstský park," zdůraznil Joza.

Místo je výjimečné díky výhledu na údolí Labe a další strany, i proto si ho tehdy stavitelé vybrali. Autorem díla je stavitel Hönig, který s místním spolkem vyhlídku také vybudoval. Právě oni se rozhodli použít novou technologii na kupoli. "Byla to lehká konstrukce proti kupoli z kamenů, je to vzdušnější a udělali to tak kvalitně, že to tam stojí dodnes," zmínil historik.

Spolek udržoval altán do doby své existence, tedy do roku 1938. V 50. letech minulého století utrpěla stavba značné újmy a do oprav od té doby nikdo neinvestoval.

Děčín nyní vypsal veřejnou zakázku, nabídky radnice přijímá do 19. června. Předpokládaná celková hodnota je 1,3 milionu korun bez DPH. Stavba má trvat 85 dnů od předání staveniště. "Altán není vedený jako kulturní památka, ale ta síla spočívá v místě, výhledu a využití, spousta lidí má to místo ráda, proto má cenu se tomu věnovat," dodal historik.
Autor: ČTK, 06.06.17 12:30
Návštěvnost: 988 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.