Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Masaharu Takasaki: Monobito Spirit / Stavby prodchnuté duchem
Architecture Week Gallery / 22. 5. — 18. 6. 2017
přednáška: 7. 6. 2017 v 18.00 hodin
Ve 4. patře budovy New Living Center | Šafránkova 1238/1, 155 00 Praha 13 – Stodůlky

Masaharu Takasaki (1953) je profesorem na Kjótské univerzitě umění a designu a čestným členem Královského ústavu britských architektů. Patří k nejoriginálnějším japonským architektům a je autorem řady velmi neobvyklých staveb napříč Japonskem. Jeho práce nejenom že nemá srovnání v tak široce různorodém poli, jakým je japonská architektura, ale ani v současné světové architektuře. V současné době se Masaharu Takasaki rovněž podílí svými návrhy na obnově osídlení zničeného v roce 2011 velkým zemětřesením, tsunami a jadernou havárií  v oblasti  elektrárny Fukušima.Tato výstava prací Masaharu Takasakiho vznikla spojením jeho dvou dřívějších prezentací, a tak dnes poprvé v České republice může návštěvník vedle sebe zhlédnout sestavy fotografií a obrázků, jež byly postupně součástí mezinárodní přehlídky architektury na bienále v Benátkách, nejprve v roce 2014 a pak v roce 2016. Překvapivě a na rozdíl od běžných architektonických výstav postrádají tyto prezentace (a logicky i nyní tato spojená) tradičně se vyskytující množství doprovodných komentářů, popisek plných údajů o vzniku stavby, o jejich užitných plochách, kubaturách a použitých materiálech, texty o jednotlivých funkcích, půdorysná schémata, podélné a příčné řezy a konstrukční detaily. Sestavy fotografií tvoří zdánlivě nahodilé koláže, kdy kritériem pořadí není přináležitost k jednotlivě stavbě, ale rozhodující je spíš síla a obsahový význam jednotlivých záběrů, takže vzniká dojem chaosu, ovšem bezpochyby pečlivě řízeného autorem výstavy. Masaharu Takasaki totiž sází na vizuální působení forem jednotlivých staveb jak na povrchu objektů, tak uvnitř, a na střet nepoučeného pozorovatele s vesmírem jeho symbolů. Zbytečné a dodatečné komentáře nejsou nutné, buď vás objekt ve vědomé či podvědomé rovině osloví a pocitově zasáhne… nebo ne. Vše záleží  jen na emocionální způsobilosti každého z nás, ale pokud nám je tato  schopnost trochu dána, vždy se můžeme těšit na mimořádný a neopakovatelný zážitek.

autor výstavy: Masaharu Takasaki / Takasaki Architects
kurátoři výstavy: Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec / Kabinet architektury

Výstava MASAHARU TAKASAKIHO / MONOBITO SPIRIT se koná v rámci 9. ročníku mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2017, jehož výstavy, přednášky a komentované prohlídky již proběhly, či zrovna probíhají, anebo budou probíhat během následujících dvou měsíců v Ostravě, Opavě, Krnově, Havířově, Brně a Praze, ale také v Katovicích, Varšavě  a Elblągu v Polsku, v Popradu na Slovensku, v maďarské Budapešti, anebo v nizozemském Delftu. Hlavním iniciátorem a organizátorem festivalu je Kabinet architektury z Ostravy.
Autor: Tisková zpráva, 05.06.17 18:35
Návštěvnost: 884 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.