Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Živé náměstí - výsledky první části workshopu v Neratovicích
Neratovické náměstí Republiky oživí místní spolu se studenty architektury
Happening nebo architektura? Co probudí k životu náměstí mezi paneláky a železnicí? Takové a další otázky si kladli účastníci první fáze Workshopu Neratovice, který pořádá spolek Piána na ulici s iniciativou Nezevli jen tak. Výsledkem projektu bude jeden ideální den na živém náměstí v měřítku 1:1.
Workshop Neratovice navazuje na březnové setkání s veřejností, na němž mimo jiné padaly ze stran obyvatel města citlivé podněty, jak s náměstím i jeho přilehlým okolím zacházet - oživit okolí kulturního domů, upravit betonové plochy kolem náměstí, využít dvě kašny, upravit záhony či dokonce smělý nápad vybudovat v parku altán pro kulturní aktivity a vystoupení místních začínajících umělců.
Do Neratovic přijeli na první část workshopu studenti architektury z celé ČR, aby spolu se žáky místního gymnázia vytvořili návrhy, kterými chtějí prověřit potenciál hlavního náměstí coby živého i klidného místa pro trávení volného času. Inspirovat se mohli hned první večer přednáškami, na kterých se o své zkušenosti a intervence ve veřejném prostoru podělili zajímaví hosté, jedním z nich byl i umělec a performer Jiří Kovanda. Nápady vznikaly za podpory odborníků a ve spolupráci s místními. Účastníci svoji práci v průběhu konzultovali s antropoložkou Barborou Bírovou (Anthropictures) a architekty Markétou Zdebskou (By Architects) a Jiřím Müllerem. V poločasu představili studenti své rozpracované návrhy místním, kteří měli prostor pro připomínky a nápady. Jako společná odpověď na to, jak celý prostor uchopit a definovat, vzniklo motto ´´Město jako domov´´.
Úkolem druhé části workshopu, která proběhne 26.-30. června, bude vzniklé nápady překlopit do skutečnosti a zrealizovat do podoby modelové situace fungujícího veřejného prostoru města.
Vyvrcholením workshopu bude happening 29. června, který by měl simulovat ideální živé náměstí v Neratovicích 1:1. Cestu k němu nebudou tvořit jen hmotné zásahy, spíše naopak - ty by měly být jen podpůrnými prvky pro děje, které se snaží organizátoři nastartovat.
Na výsledku Workshopu se podílí nejen studenti architektury, ale i místní a odborníci. Projekt vznikl ve spolupráci s městem Neratovice, Společenským domem Neratovice, Gymnáziem Františka Palackého a za podpory Nadace Proměny Karla Komárka. Děkujeme všem za nadšení, důvěru a pomoc. Těšíme se na pokračování a shledání – už brzy v Neratovicích!

Více informací >
Zdroj: Eva Kubjátová, Nezevli jen tak
Vložil: Tisková zpráva, 04.06.17 17:35
Návštěvnost: 1038 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.