Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
V Brně na Obilním trhu ukončili opravu funkcionalistické zastávky

Brno - Po více než roce a půl oprav se dnes v Brně na Obilním trhu otevřela po rekonstrukci funkcionalistická památkově chráněná zastávka MHD, kterou ve 20. letech minulého století navrhl architekt Oskar Poříska. Architekti z Ateliéru RAW Ivan Wahla a Tomáš Rusín jsou z práce stavební firmy nadšeni, protože se mnoho let chátrající zastávce podařilo vrátit prvorepublikový funkcionalistický vzhled, řekli na tiskové konferenci.

Zastávka stojí od roku 1926, za celou dobu nebyla rekonstruovaná a už byla ve špatném stavu. "Klidně se mohla každou chvíli zřítit. V podzemní části, kde byly záchody, bylo možné stavbu rozebírat rukama," řekl Rusín.

Městská část Brno-střed zaplatila za rekonstrukci 2,7 milionu korun. Práce se protáhly proto, že původní firma, která v roce 2015 s pracemi začala, se odchýlila od projektové dokumentace a městská část poté vybrala ve výběrovém řízení novou firmu. "S původní se nyní soudíme o náhradu škody," řekl radní městské části Jiří Švachula (ANO).

Stavebníkům se podařilo s pomocí architektů zachovat Pořískův smysl pro detail. "Podařilo se zrestaurovat originální prvky ocelových zasklených bočních výplní stejně jako původní dveře. Původní skleněné obložení zadní stěny, které se nedochovalo, jsme obnovili v původních rozměrech. Podlahy a stupně zastávky stejně jako lavice jsou udělané z umělého kamene stejně jako to bylo v původním řešení. Důležitá je i funkčnost, zastávka bude sloužit cestujícím," řekl Wahla.

Záchody, které byly původně součástí zastávky, jsou zakonzervované a nepřístupné. V době, kdy se přemýšlelo o rekonstrukci, se objevily i úvahy o zřízení malé kavárny. Kvůli přísným normám a nutnosti dovést vodu a kanalizaci se však nápad neuskutečnil.

Poříska byl významný architekt narozený v roce 1897. Projektoval například dům Convalaria na rohu České a Veselé ulice, byty v Bohunicích či rozsáhlý soubor budov Sociálního ústavu města Brna.
Autor: ČTK, 01.06.17 12:25
Návštěvnost: 2138 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.