Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kraj navrhl tři varianty oprav a financování Císařských lázníKarlovy Vary - Karlovarský kraj dnes představil veřejnosti tři varianty rekonstrukce Císařských lázní. Odlišné jsou možnostmi komerčního využití a financování. Současná podoba projektu počítá s náklady ve výši 500 milionů korun. Je to o 300 milionů méně, než byl původní projekt, současná podoba také počítá s částečným komerčním využitím, které by mohlo snížit provozní náklady. Císařské lázně jsou národní kulturní památkou.


Karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA) při dnešní veřejné diskusi uvedl, že je třeba zvážit řadu parametrů, které se navzájem vylučují, a proto je rozhodování složité. "Ať jde o využití, čerpání dotací nebo případné komerční využití. Je otázka, zda-li mohou být Císařské lázně domovem orchestru. Rozhodnutí je na nás, na vás i na Evropské unii," uvedl.

Jedna varianta oprav počítá s tím, že by většinu nákladů zaplatily kraj a město a 100 miliony korun by přispělo ministerstvo financí. Druhá varianta pak využívá 123 milionů z dotace Integrovaného plánu rozvoje území Karlovy Vary, zbytek by opět daly kraj a město. Podle třetí možnosti by byl celý projekt přepracován tak, aby vyhovoval podmínce získání až 85 procent nákladů z evropských fondů. Druhá i třetí varianta ale znamená nekomerční využití objektu, nebyl by možný například ani pronájem pro potřeby filmového festivalu.

Plán na rekonstrukci národní kulturní památky, dokončené v roce 1895, získal konkrétní obrysy v roce 2008. Spolupracovaly na něm kraj i město. Tehdy ale ještě nebyly Císařské lázně národní kulturní památkou.

Dosavadní postup dnes zkritizoval krajský radní pro oblast památkové péče Vojtěch Franta (Piráti). "Můj názor je takový, že zadání i výběr projektanta měly proběhnout formou otevřené soutěže. Národní kulturní památka si zaslouží architektonickou soutěž světového významu," řekl.

Svůj vlastní návrh dnes představil veřejnosti i spolek Koncertní sál pro Karlovy Vary. Podle tohoto návrhu by budova byla celkově přestavěna na velký koncertní sál a zázemí pro Karlovarský symfonický orchestr. Podle předsedy spolku Martina Vondráčka chybí ve městě sál, který by vyhovoval akusticky, kapacitou i pro velké koncerty orchestru se sborem a který by nebyl rušen chodem hotelů, v nichž se současné sály nacházejí.

Návrh získal sice na dnešním veřejném jednání řadu příznivců, památkář Luboš Zeman ale upozornil na to, že památková podstata objektu je v lázeňské části budovy, kde je unikátní systém rozvozu rašeliny do pater. "Pokud zde dáme provoz, který by zasáhl do koupelnového traktu, tak to památkovou podstatu poruší," varoval Zeman.

Podle zastupitele města Karelovy Vary Oty Homolky (O co jim jde?!) by měla být nejprve vypsána architektonická soutěž na využití budovy. Dalším návrhem bylo využití Císařských lázní jako reprezentačního objektu kraje. Do projektů a jejich úprav už investoval kraj s přispěním města okolo 60 milionů.
Autor: ČTK, 29.05.17 19:20
Návštěvnost: 1002 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.