Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Nový Jičín opraví jeden z nejhodnotnějších domů, Starou poštuNový Jičín - Nový Jičín chystá opravu jedné z nejhodnotnějších budov ve městě, takzvané Staré pošty z roku 1563 na hlavním náměstí. Za více než 2,6 milionu korun se bude opravovat fasáda, střecha i interiéry. ČTK to řekla mluvčí novojičínské radnice Marie Machková. Oprava by měla začít už v červnu.

Renesanční dům se zachoval prakticky v takové podobě, v jaké ho dal v 16. století vystavět purkmistr Ondřej Řepa. Podle města představuje budova s dvoupodlažními arkádovými lodžiemi v prvním a druhém patře ojedinělý příklad vyspělé renesanční architektury v měšťanském prostředí českých zemí.

"Zásadní rekonstrukce proběhla akorát v 70. letech 20. století, kdy v podkroví byly zřízeny kancelářské prostory. Dnes v této budově sídlí Městské kulturní středisko," řekla mluvčí. V domě působí Výstavní síň Stará pošta, klub Galerka nebo Coffeemusicbar. Středisko bude v době opravy v provozu.

"Pokud jde o vnější část stavby, tam se bude oklepávat omítka. Předpokládáme, že těch nesourodých částí je tam většina po celém obvodu budovy. Pak se opraví nebo vymění klempířské prvky, natřou se krovy, opraví se střecha, a pokud jde o interiér, tam se budou sanovat vnitřní omítky, podlahy, budou se repasovat některá okna a budou se také opravovat dveře,"
popsala rekonstrukci Machková.

Zhruba 500.000 korunami by měla na rekonstrukci přispět dotace od ministerstva kultury. "Konstrukční a materiálové řešení je podřízeno umělecko-historické hodnotě budovy. Stavební prvky tomu budou podřízeny," uvedl investiční technik Michal Hub.
Zdroj: Vlastimil Vyplel
Vložil: ČTK, 29.05.17 12:00
Návštěvnost: 1185 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.