Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
EnviroCity 2017 - program festivalu

Místo konání:
Nuselské schody (při špatném počasí Excelsior Pub), Praha 2-Vinohrady

út 30. 5.
19.00 Marie Davidová: zahájení festivalu EnviroCity
Marie Davidová, Kateřina Zímová, Šimon Prokop – projekt COLridor a výstava jeho GIGA mapy
Andrea Pekárková: Vizuální diverzita – audiovizuální performance
Česká společnost pro ochranu netopýrů a Kateřina Zímová – noční piknik s netopýry a mapování jejich druhů

st 31. 5.
5.00 Kateřina Zímová – ranní piknik s ptáky a mapování jejich druhů
16.00 Kateřina Zímová: Jedlá krajina; restaurace pro čmeláky a včely I –  komentovaná vycházka po zeleni v okolí Nuselských schodů s piknikem a výrobou seed bombs (osevných kuliček)
18.00 Michaela Pixová: Radikální emancipace ve městě – prezentace s diskuzí

čt 1. 6.
18.00 Co nám přináší městské biokoridory? – debata
Diskutovat budou: Matěj Michalk Žaloudek: asistent určené zastupitelky hl. m. Prahy pro pořizování územního plánu Mgr. Petry Kolínské; Monika Horáková – zastupitelka městské části Praha 2; Martin Čerňanský – odborník na krajinu, vesnická sídla a lidovou architekturu z Národního památkového ústavu; Kateřina Zímová – předsedkyně spolku CooLAND a Marie Davidová – předsedkyně pořádajícího spolku Collaborative Collective.

pá 2. 6.
18.00 Marie Davidová: Architektura jako součást ekosystému – prezentace s diskuzí

so 3. 6.
11.00 Sousedský brunch na Nuselských schodech
Přijďte strávit dopoledne na Nuselských schodech, podělit se o drobné občerstvení, poznat své sousedy i nesousedy a užívat si veřejný prostor. Spolupořádají: Přátelé Nuselských schodů, Zelená zahrada, Zachraňme Zvonařku, Praha 2 žije

ne 4. 6.
16.00 Komunitní piknik
18.00 Jana Novorytová a kol.: Těloschody – taneční performance
Interpretace: Jana Novorytová, Jarmila Kordíková, Markéta Pucová a Romana Packová

po 5. 6.
18.00 Kateřina Zímová: Jedlá krajina; restaurace pro čmeláky a včely II – komentovaná vycházka po zeleni v okolí Nuselských schodů s piknikem a výrobou seed bombs (osevných kuliček)

út 6. 6.
18.00 Darina Alster: Mořská siréna – pohybově-vizuální performance
18.30 Markéta Gebrian: Květinově rostlinné fantazie; virtuální zahrady pro města – prezentace
19.00 Příjemné posezení s navazující diskuzí s Birgerem Sevaldsonem, norským profesorem z Oslo School of Architecture and Design a zakladatelem Systems Oriented Design a Design for Democracy, nad vztahem ekologie, demokracie a ekonomie v systemickém kontextu.

st 7. 6.
18.00 Birger Sevaldson (NO): Jak přispívá design k budování demokratické kultury? – prezentace s navazující diskuzí o vztahu ekologie, demokracie a ekonomie v systemickém kontextu (prezentace je v angličtině s českým překladem)

čt 8. 6.
18.00 Petr Tvrdek, farář Starokatolické církve – oslava svátku sv. Medarda u kaple sv. Rodiny spojená s vyprávěním o historii lokality

O festivalu
První ročník letního festivalu EnviroCity vznikl v roce 2014 jako iniciativa architektů a designérů ze sdružení Collaborative Collective, kteří již v minulosti zrealizovali několik projektů určených k oživení veřejných prostranství. Centrem festivalového dění byl environmentální dřevěný pavilon Loop zhotovený se studenty Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci a studenty Fakulty Lesnické a dřevařské na České zemědělské univerzitě, který putoval různými částmi Prahy (zahrada IPR Praha, industriální prostor Nákladového nádraží Žižkov). Pavilon poskytl zázemí pro konání prezentací, diskuzí, site-specific představení, koncertů a dalších aktivit a díky svému designu se rovněž přímo podílel na moderování mikroklimat městských tepelných ostrovů v daném místě. Spolupořadateli akce byli Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy a Landscape festival.

O pořadateli
COLL COLL jako platforma architektů a designerů byla založena Krištofem Hanzlíkem v roce 2008 a od té doby se v ní vystřídalo na 17 architektů, designerů a přátel. Platforma pracuje mezioborově na různé škále projektů sahajících od návrhů vzorů pro porcelán, přes městský design, rekonstrukce, rodinné domy až po kulturní komplexy.
V roce 2012 založili Marie Davidová, Krištof Hanzlík a Martin Gaberle dnes spolek Collaborative Collective zacílený na environmentální komunitní projekty, vědu, výzkum a vývoj v architektuře. Pod hlavičkou spolku bylo realizováno několik projektů určených k oživení veřejných prostranství – pavilon pareSITE pro reSITE festival, dílna o městském nábytku instantPARK pro festival urbanACT, workshop a návazný návrh úprav podchodů v Karlových Varech, pavilon a rozcestníky pro festival Živé Město aj.
Festival EnviroCity, který spolek uspořádal poprvé v roce 2014, navazoval na výzkumný projekt environmentálního pavilonu Loop, vzniklý pod vedením Marie Davidové, Šimona Prokopa a Martina Klody jako výsledek transdisciplinárního atelieru na Fakultě umění a architektury na TUL a Fakultě lesnické a dřevařské na ČZU. Jeho cílem bylo seznámit veřejnost s možnostmi současné architektury ve vztahu k práci s udržitelnými materiály a jejich použití ve veřejném prostoru. Aktuální ročník EnviroCity 2017 se odvíjí od úzké spolupráce se spolkem CooLAND. Vizí CooLAND je pestrá krajina pulzující rozmanitým životem.

Marie Davidová
Marie Davidová spolu s Krištofem Hanzlíkem v roce 2011 obnovila tehdy zaniklý COLL COLL a je spoluzakladatelkou a předsedkyní spolku Collaborative Collective. V současnosti rovněž studuje doktorský program na Fakultě architektury ČVUT a na Fakultě umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. Svůj magisterský titul v architektuře získala na Oslo School of Architecture and Design. V Oslu rovněž pracovala jako architektka v kancelářích Snohetta a Expology. Dále vyučovala na Fakultě architektury a výtvarného umění na NTNU v Trondheimu a byla hostovskou vedoucí ateliéru na Architectural Institute in Prague (ARCHIP) a na Fakultě umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci. Marie založila směr designu Systemic Approach to Architectural Performance (SAAP). SAAP je fúze procesově orientovaných směrů, původně iniciovaná integrací směrů Systems Oriented Design a Performance Oriented Architecture. SAAP vyvíjí metodologii a generuje teorii skrze experimentální praxi. SAAP zahrnuje časově založený eko-systemický co-design s abiotickými i biotickými aktéry, lidi nevyjímaje. Marie v tomto poli vede hostovské přednášky a workshopy napříč Evropou, Severní Amerikou, Asií a Afrikou, kde také hojně publikuje.

Více informací >
Zdroj: Michaela Pánková
Vložil: Tisková zpráva, 27.05.17 16:40
Návštěvnost: 1035 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.