Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Brno vybralo firmy, které vybudují lapidárium na ŠpilberkuBrno - Radní Brna dnes schválili výběr firem Archatt a Tocháček, které za 93 milionů korun vybudují na Špilberku lapidárium a odborné zázemí. Práce by mohly začít koncem června a trvat by měly zhruba rok, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO). Většinu nákladů pokryje dotace z Evropské unie.


Město původně čekalo, že náklady přesáhnou 100 milionů korun. Výběrovým řízením se ale dostalo na nižší cenu. Rekonstrukce se týká severního přístavku hradu a nevyužívaného vodojemu, který tvoří dva oddělené podzemní prostory. V minulosti sloužily jako zásobárna pitné vody. Ve vodojemu bude lapidárium s kamennými předměty ze sbírek Muzea města Brna. Tím pádem se prostor zpřístupní lidem. "Rekonstrukce se netýká jen vodojemů, ale dotkne se i dalších objektů, a to zejména východních hradeb, které vykazují značnou erozi způsobenou větrem," uvedl Mrázek.

Restaurátorské dílny, jako zámečnická, kovodílna nebo dílna na dřevo, kámen, kůži a papír, ale i skladovací prostory vzniknou v severním přístavku. Na severní a východní hradbě je v plánu úprava povrchů. Práce v severovýchodním bastionu budou spočívat v úpravě komunikace a v severozápadním bastionu vznikne přerušovaná požární nádrž. Potřebná je i hydroizolace některých ploch, aby se zamezilo škodám způsobeným zatékáním do objektů hradu.

Na vybudování lapidária a dílen dostalo Brno dotaci už v minulém programovacím období Evropské unie. Protože byl ale projekt na hranici realizovatelnosti, Brno od něj odstoupilo. Riskovalo by totiž, že projekt nestihne zrealizovat, a proto by muselo dotaci vracet. Město však získalo dotaci podruhé.

Hrad Špilberk se nachází nad Brnem a ročně ho navštíví více než 100.000 platících lidí. Některé jeho části jsou přístupné bezplatně. V posledních letech skončila po 30 letech prací hlavní část oprav hradu, které stály přes miliardu korun.
Zdroj: Lenka Horáková
Vložil: ČTK, 23.05.17 17:25
Návštěvnost: 1245 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.