Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Archa zakotvila v Malé Pinkasově uličce
Projekt ke 100. výročí založení Židovského muzea v Praze
Bývalá Malá Pinkasova ulička v areálu Pinkasovy synagogy (na křižovatce ulic Široké a Valentinské)
14. září 2006 - 14. ledna 2007

Video-skulptura ve tvaru gigantické lodi, kterou u příležitosti oslav 100. výročí založení Židovského muzea v Praze vytvořila pro prostor bývalé Malé Pinkasovy ulice kanadská mediální umělkyně Melissa Shiff (Kurátorka: Michaela Hájková, spolupráce: architektonický tým Barry Isenor, Emily Hogg, Michael Bartosik - pozn. red.). Silné vizuální podobenství, v němž se na pozadí dramatických událostí 20. století prolínají dějiny muzea jako archy schraňující důležité doklady židovské kultury v Českých zemích s dějinami a současným životem města.

Archa je čtyři a půl metru vysoký objekt sestavený z akrylátových a hliníkových komponent. Po setmění se její stěny proměňují v trojrozměrnou promítací plochu, na niž je pomocí dvou uvnitř umístěných projektorů promítáno třicetiminutové video, které vypráví pohnutý příběh Židovského muzea a Židovské obce v průběhu minulého století. Video-socha odkazuje na muzeum jako na archu, která zachraňuje vzácné doklady židovského kulturního a náboženského dědictví, a na archiv, jenž pomáhá uchovat kulturní paměť národa. Archa však nevypráví pouze příběh jednoho muzea (největšího depozitáře židovského kulturního dědictví v diaspoře) a jednoho etnika. Také odkazuje na ničivé síly, které ohrožují poslání muzea sbírat, seřazovat a třídit archiv; ať máme na mysli člověkem způsobené katastrofy ve 20. století (holocaust), nebo přírodní katastrofy (nedávné záplavy v Praze).
Shiff vysvětluje symboliku Archy těmito slovy: "Muzeum má podobné poslání jako Noemova archa v Tanachu (hebrejské Bibli) - jeho úkolem je zachraňovat vzácné předměty, které by jinak byly zničeny přírodními nebo jinými katastrofami. Proto se Archa ukázala být výstižnou metaforou nejen pro projekt o muzeu v obecném smyslu, ale především o tomto muzeu, v němž se během holocaustu podařilo zachránit tisíce a tisíce předmětů."
Zdroj: Tisková zpráva Židovského muzea
Vložil: Jiří Horský, 03.10.06 18:30
Návštěvnost: 7574 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
Rozhovor s Pavlem Chládkem
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.