Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Rekonstrukce Chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně se o měsíce opozdí

Kolín - Začátek rekonstrukce Chrámu svatého Bartoloměje a jeho okolí se přesouvá na přelom léta a podzimu. Původně měly práce začít na jaře. Za zdržení může podle kolínského starosty Víta Rakušana (STAN) řada nedořešených technikálií, které ale podle jeho slov neohrožují dotaci 90 milionů korun přiznanou Kolínu letos v lednu. Dotace pokryje 90 procent nákladů. Opravy mají trvat zhruba 1,5 roku.

"Možná z těch praktických důvodů je lépe, že v době Kmochova Kolína, kdy se část programu v Bartoloměji koná, ještě ta rekonstrukce nezačala," komentoval zpoždění Rakušan. Kmochův Kolín je mezinárodní festival dechových orchestrů, který Kolín každoročně hostí. Letos se koná v termínu 9. až 11. června.

Město nechá kolem chrámu vyměnit dlažbu, veřejné osvětlení, doplní mobiliář a důkladně zrekonstruuje budovy zvonice, kostnice a staré školy. Zásadní podle místostarosty Kolína Michaela Kašpara (STAN) je, že projekt byl vypracován pro celé okolí chrámu. Do opravené budovy staré školy bude umístěna replika třídy z 18. století.

Nad rámec projektu a dotace město nechá revitalizovat parkány pokryté zelení a vybuduje nový vstup, a to pomocí točitého schodiště z ulice Politických vězňů. "Zelené parkány už nejsou součástí kulturní památky, proto se na ně dotace ani nemůže vztahovat," řekl již dříve Kašpar. Náklady na opravu parkánů a vybudování nového průchodu se podle Kašpara odhadují na šest až sedm milionů korun.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně je významnou gotickou sakrální stavbou. Vybudován byl ve druhé polovině 13. století ve formách rané gotiky. Z této stavební fáze se dochovalo trojlodí s dvojicí osmibokých západních věží. Ve 14. století pak Petr Parléř postavil zcela nový, vysoký, katedrální chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice. Kostel je na seznamu národních kulturních památek.
Autor: ČTK, 22.05.17 18:40
Návštěvnost: 1010 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.