Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Kraj, Plzeň a ministerstvo chystají memorandum o stavbě galerie

Plzeň - Plzeňský kraj, Plzeň a ministerstvo kultury podepíšou memorandum o financování nové budovy regionální galerie výtvarného umění v Plzni. Z předpokládaných nákladů 820 milionů korun by mohl stát uhradit 60 procent, podmínkou je ale ještě souhlas ministerstva financí. ČTK to dnes řekla náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS).

Plánovaná galerie má od loňska stavební povolení, ale kraj na ni nemá peníze. Memorandum podle Krejsové podpoří Asociace krajů ČR. Obdobná memoranda dříve uzavřely také Brno a Ostrava na jiné velké projekty.

"Memorandum je jedním z prvních a zásadních kroků. Absolvovala jsem řadu jednání na Asociaci krajů i na ministerstvu, vedená myšlenkou precedentu Brna, Jihomoravského kraje, a ministerstva kultury, které loni na podzim schválily memorandum o stavbě Janáčkova kulturního centra v Brně," řekla Krejsová.

Podle ní má ministerstvo už několik let investiční program na podporu regionálních kulturních institucí. "Ovšem není nikde zveřejněn, protože neoplývá žádnými penězi," uvedla náměstkyně hejtmana. Jednala s ministrem kultury, který podle ní cestu memoranda, projednaného v zastupitelstvech kraje a města, podpořil. Nicméně podpis memoranda je vázán na příslib z ministerstva financí, že ten program naplní penězi, dodala.

Kvůli tomu jednala Krejsová s Asociací krajů, která podle ní akceptovala, že takovou podporu potřebují všechny regiony a že vytvoří tlak na ministerstvo financí. Ministerstvo kultury už návrh memoranda od Plzeňského kraje má a projedná ho ve středu.

Podobné memorandum podepsaly také Ostrava a Moravskoslezský kraj ve věci nové knihovny za miliardu korun. "A ti už písemný příslib od ministra (financí Andreje) Babiše mají," uvedla Krejsová.

Ekonomický náměstek z ministerstva kultury podle Krejsové předběžně přislíbil Plzeňskému kraji úhradu 60 procent nákladů. O naplnění Programu rozvoje materiálně technické základny regionálních kulturních zařízení požádá ministerstvo v nejbližší době spolu s Asociací krajů vládu. Podíl státu by měl činit 480 milionů korun a mohl by být uvolněn ve čtyřech platbách po 120 milionech korun v letech 2018 až 2022.

Vstupné do dnešních stísněných prostor Západočeské galerie pokryje jen desetinu provozních nákladů, což je podle hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD) málo. "Projekt nové galerie přesahuje hranice našeho kraje," uvedl. Podle něj by bylo obrovskou chybou možnou státní podporu nevyužít a budovu galerie nepostavit. "Myslím si, že takovouto šanci už nikdy do budoucna nedostaneme," dodal hejtman.

Západočeská galerie v Plzni, tedy její výstavní síň Masné krámy, by mohla být po výstavbě nové galerie využívána na běžné výstavy nebo by ji kraj podle Krejsové mohl bezúplatně předat městu. Plzeň by tam mohla například zřídit zvažovanou tržnici. V nové galerii by byly stálé expozice. Většina sbírek je totiž nyní v depozitářích, přitom plzeňská galerie vlastní po Národní galerii druhou nejcennější sbírku meziválečné moderny.
Zdroj: Václav Prokš
Vložil: ČTK, 22.05.17 18:30
Návštěvnost: 1078 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.