Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Liberec bude zjišťovat, v jak špatném stavu je budova divadlaLiberec - Liberec bude zjišťovat, v jak špatném stavu je historická budova divadla F. X. Šaldy. V tristním stavu je hlavně zázemí. Výsledky z takzvaného stavebně-historického průzkumu poslouží jako podklad k chystané rekonstrukci divadla. ČTK to dnes sdělil primátorův náměstek pro kulturu Ivan Langr (Změna pro Liberec).


Náklady na kompletní obnovu památky z konce 19. století radnice předběžně odhaduje na 200 až 350 milionů korun. Přesnější odhad bude mít po dokončení stavebně-technického průzkumu, který by se měl uskutečnit ještě letos. "Zmapuje, v jaké kondici se nacházejí jednotlivé části a konstrukční prvky, což předurčí vlastní rozsah rekonstrukce," uvedl Langr.

V městském divadle, které bylo otevřeno v roce 1883, je za zenitem zejména zázemí. Třeba orchestr má improvizované šatny pod jevištěm bez jakéhokoli vybavení. Nevyhovující jsou i technologie, které jsou mnohdy staré i přes 60 let. Divadlu chybí i lepší vybavení pro jeviště. Průzkum budovy bude stát zhruba půl milionu korun. Na něj by v příštím roce mělo navázat zpracování projektové dokumentace, která si odhadem vyžádá dalších deset až 15 milionů korun.

O nutnosti rekonstruovat divadlo se v Liberci mluví dlouho. Jeho částečná modernizace byla před několika lety dokonce zařazena mezi zamýšlené projekty Integrovaného plánu rozvoje města. Liberec plánoval, že nové zázemí vybuduje v podzemí vedle divadla. Před čtyřmi lety ale město od toho ustoupilo. Finančně na tom bylo špatně a u projektu za více než 100 milionů nebylo schopno dát 15 milionů korun na spoluúčast.

Město je nyní sice v lepší finanční kondici, přesto podle Langra stále není v jeho možnostech zaplatit celou modernizaci. O spolupráci chce proto žádat Liberecký kraj a získat i podporu ministerstva kultury. Cílem je dokončit rekonstrukci budovy do roku 2027. Stavebně-technický průzkum by měl ukázat, zda je možné modernizaci rozdělit na etapy nebo se musí udělat najednou. Způsob rekonstrukce může ovlivnit ještě jedna zvažovaná varianta, a to získání nějaké budovy v bezprostředním okolí divadla. V ní by město vybudovalo zkušebny a další zázemí divadla a obě budovy propojilo tunelem.
Autor: ČTK, 15.05.17 15:00
Návštěvnost: 897 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.