Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Plzeň dá peníze na opravu gotické katedrály na centrálním náměstí

Plzeň - Plzeň dá peníze na opravu gotické katedrály svatého Bartoloměje na centrálním náměstí. Projekt za 103 milionů Kč bude financován hlavně z evropské dotace z operačního programu IROP. Biskupství plzeňské obdrží dotaci z ministerstva pro místní rozvoj ve výši 95 procent nákladů, pět procent je povinná spoluúčast, řekl ČTK náměstek primátora Martin Baxa (ODS). Oprava interiérů začne příští rok a potrvá dva až tři roky, exteriéry byly obnoveny před 22 lety.

Národní kulturní památka se síňovým trojlodím je ze 14. až 15. století. V letech 1520 až 1529 byla přistavěna pozdně gotická Šternberská kaple. Koncem 19. století a počátkem 20. století prošel kostel opravami podle návrhů Josefa Mockera a Kamila Hilberta. "Od doby těchto novogotických renovací to bude nejkomplexnější zásah," uvedl Baxa. Interiér je rovněž mimořádnou architektonickou památkou. Oltářní architektura, obrazy, sochy, kostelní lavice, zpovědnice i pevně zabudované umělecké a uměleckořemeslné prvky jsou z valné většiny movitými kulturními památkami.

Od začátku 20. století nebyl interiér kostela a jeho mobiliář opravován a je to vidět. "Dřevěné prvky jsou v některých případech napadeny dřevokazným hmyzem, zlacení je zaneseno prachem, olejomalby jsou ztmavělé," řekl Baxa.

Projekt počítá s rozsáhlými restaurátorskými pracemi na zdech, objektech i mobiliáři. "V exteriéru bude restaurována socha sv. Bartoloměje na průčelí a volná sousoší," řekl Baxa. Pro zvýšení komfortu pro návštěvníky bude vybudováno nové osvětlení, vytápění a sociální zázemí, budou opraveny lavice. Rozšíří se prohlídkový okruh katedrály o podkroví, v němž vznikne nová expozice. Bude také zpracována interaktivní videodokumentace za využití digitalizace a moderních technologií. "V podkroví je zachovaný unikátní renesanční krov, který by měl být zpřístupněn," uvedl Baxa. Město dá příspěvek 1,5 milionu korun.
Zdroj: Václav Prokš
Vložil: ČTK, 13.05.17 17:35
Návštěvnost: 1182 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.