Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Památky Olomouckého kraje získají z dotací na opravy 31 mil. Kč

Olomouc - Zámky, kostely, kaple či venkovské usedlosti na území Olomouckého kraje dostanou téměř 31 milionů korun na svou obnovu. Peníze na opravu kulturních památek, ale i městských památkových rezervací a zón budou z šesti dotačních programů ministerstva kultury. ČTK o tom informoval mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Vlastimil Staněk. Podporu získá například zámek v Plumlově, ale peníze půjdou i na restaurování obrazů či opravu varhan.

Přes šest milionů dotací z programu záchrany architektonického dědictví se týkají především církevních objektů a dvou zámků. "Jeden z nich, Vysoký zámek v Plumlově, získá 800.000 korun na sanace zemní vlhkosti," uvedl Staněk.

Z programu, ze kterého jsou příspěvky na zajištění nejnaléhavějších oprav, zejména na odstranění havarijního stavu střech a nosných konstrukcí, bude 4,5 milionu korun. Poputují podle Staňka na opravu tří zámků, sedmi kostelů, kláštera, kaple, ale také domu dělnické kolonie v Olomouci-Hejčíně.

Přes 9,5 milionu korun získají města v Olomouckém kraji zařazená v programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. "V tomto programu jsou poskytovány příspěvky na obnovu kulturních památek nacházejících se v nejcennějších částech historických měst prohlášených za památkové rezervace nebo památkové zóny," doplnil mluvčí olomouckého NPÚ.

Celkem 1,2 milionu korun získají čtyři venkovské usedlosti a dva kostely z programu péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny. Obnoveny budou zejména památky lidové architektury, jako jsou zemědělské usedlosti, chalupy, kapličky a boží muka. "Z programu restaurování movitých kulturních památek byly tentokrát peníze přiřčeny církevním zařízením. Kromě restaurování obrazů budou opraveny varhany, lustry, křtitelnice, zpovědnice a boční oltář. Na tyto práce je připraveno 1,9 milionu korun," dodal Staněk.

Na památky v kraji bude uvolněno také 7,7 milionu korun z programu podpory obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností.
Autor: ČTK, 09.05.17 08:10
Návštěvnost: 917 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.