Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Projekt rozšíření nadace Beyeler od Petera Zumthora

Málokterý architekt umí zacházet se světlem jako Renzo Piano, který téměř vědeckým způsobem dopravuje přes řadu vrstev do výstavních prostorů dokonale rozptýlené sluneční paprsky. Před dvaceti lety dokončil Piano na severním předměstí Basileje muzeum pro nadaci Beyeler, která se nachází na úzké parcele mezi polem a tramvajovou tratí. Piano řadou paralelních stěn dokázal vyplnit stísněný pozemek aniž by narušil charakter zahrady náležící k historické vile.
Málokterý architekt umí tak pracovat s materiály jako Peter Zumthor. Jeho fyzický přístup dokáže navodit blízké pocity, častokrát zanechávající i haptické zážitky. V záři minulého roku byl z jedenácti kandidátů vybrán Peter Zumthor, aby rozšířil nadaci Beyeler. V porotě zasedli mecenáš Hansjörg Wyss, bývalý ředitel firmy Vitra Rolf Fehlbaum, Sir Nicholas Serota z londýnského Tate a dvojice architektů Roger Diener a Jean Nouvel.
Představení projektu se očekávalo ještě na konce roku, ale jak jsme u Zumthora zvyklí, museli jsme si počkat až do letošního května. Zumthor v Basileji strávil dětství, proto si obzvlášť považuje získání zakázky. Muzeum vznikne v jižní části areálu nadace Beyeler, která prozatím zůstávala veřejnosti nepřístupná. Zumthorův návrh tvoří trojice drobných staveb s charakterem malé vesnice lépe se začleňující do okolního prostředí. V nových objektech bude sídlit správa nadace, zásobování, výstavní galerie a zahradní pavilon. Zumthor se navíc bude podílet na proměně parku, který napomůže v lepším propojení původních staveb s novým návrhem (nabídne 1500 m² výstavních ploch, což je polovina Pianova projektu). Třípodlažní galerijní budova má zemitý charakter, svým tvarem respektují vzrostlé stromy a velkoformátovými okny se muzeum otevírá do krajiny. Přízemní zahradní pavilon nabízí kapacitu sálu pro 300 hostů.
Celkové náklady na muzeum jsou odhadovány na 100 milionů švýcarských franků, vše bude hrazeno ze soukromých zdrojů a již nyní je sesbírána více než polovina z celkové částky. Se stavbou se začne, až budou pokryty veškeré náklady a zajištěn provoz muzea na deset let.

Více informací >
Autor: Petr Šmídek, 05.05.17 07:35
Návštěvnost: 2150 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.