Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Přesahy architektury: přednáškový cyklus zahájí Pavel Hnilička
Úvahy o vztahu měřítka stavby a obce
Tak jako v posledních letech i v letošním roce spolek Pěstuj prostor připravil pro veřejnost dvě série přednášek a diskusí o architektuře. Jarní cyklus bude věnován současné architektuře, a to vždy architektovi či architektce, jejichž tvorba se vyznačuje významnými přesahy mimo hlavní pole "praktické" architektury. Hostem úvodního dílu bude architekt, urbanista a teoretik Pavel Hnilička, autor knihy "Sídelní kaše" či tvůrce původní verze nových pražských stavebních předpisů. Svoji přednášku s názvem "Dům jako součást sídla", která se uskuteční ve středu 10. května 2017 od 18:30 hod. v Café Papírna v Plzni, věnuje tomu, jak se uvažování o měřítku stavby propisuje do měřítka obce a naopak.

Tématům spjatými s analýzou i navrhováním obcí (zejména jejich předměstských částí), s hustotou zástavby, velikostí i vzájemnou konfigurací jednotlivých budov a hledání pravidel pro jejich vznik se Pavel Hnilička, někdejší pedagog FA ČVUT a stávající místopředseda ČKA, věnuje ve své praktické i teoretické tvorbě. Kromě návrhů staveb zpracovává ve vlastním ateliéru i regulační a územní plány. V širokou známost vešel především díky úspěšné knize "Sídelní kaše" (2005, 2012), v níž si vytyčil za cíl "rozkrýt fenomén suburbánní výstavby a naznačit východiska, jak problému čelit a jak nové kolonie rodinných domů stavět lépe, než je tomu dnes". Jedním z dílčích témat publikace je analýza a kritika předměstských veřejných prostor.

Hnilička, který se podílel i na publikaci "Sub Urbs: krajina, sídla a lidé", upozorňuje na to, že na předměstích se veřejným prostorům nedostává adekvátní pozornosti, a to jak kvůli nedostatečné koncentraci domů a jejich obyvatel (tedy hustotě osídlení), tak kvůli neochotě developerů vytvořit z části pozemků veřejná prostranství. Z předměstí se pak vytrácí městská atmosféra, minimalizované veřejné prostory jsou zanedbávány a stávají se přehlíženými a opuštěnými místy.

Vytvářením podmínek pro realizaci intenzivní, ekonomické a dlouhodobě udržitelné výstavby, směřující k vyšší kvalitě života ve městě, se Pavel Hnilička soustředěně zabýval v letech 2012-2014, kdy v Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy vedl tým připravující nové pražské stavební předpisy. Za tuto práci, stejně jako za dlouhodobou osvětu v oblasti boje proti neudržitelnému rozšiřování sídel do krajiny, aktivitu ve vedení České komory architektů, sérii citlivých územních a regulačních plánů pražských příměstských obcí a kvalitní architektonické realizace byl v roce 2015 nominován na cenu Architekt roku.

Vstupné na akci je 50,- Kč. Další díl z cyklu Přesahy architektury se uskuteční ve středu 24. 5. 2017 od 18:30 hod. opět v Café Papírna v Plzni. S přednáškou nazvanou Ad triangulum - výzkum a experiment v architektuře vystoupí architekt, urbanista a teoretik Petr Hájek.

> pestujprostor.plzne.cz/presahy-architektury-dum-jako-soucast-sidla
Autor: Tisková zpráva, 09.05.17 10:35
Návštěvnost: 777 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Související architekti
Související ateliéry
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.