Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Pevnůstku, kterou rozřízl student umění, někdo posprejovalVratěnín - Pohraniční pevnůstku ve Vratěníně na Znojemsku, kterou v rámci uměleckého projektu upravil student Vysokého učení technického v Brně, někdo posprejoval. "Tento bunkr zničil Ondřej Bělica," je napsáno v ploše řezu provedeného studentem pomocí diamantového lana.


Na bunkru přibyla také adresa webových stránek politicko-filozofického hnutí První republika, jehož vyjádření ČTK zjišťuje. Policie zatím žádné oznámení kvůli posprejování bunkru neobdržela, uvedla mluvčí Kamila Haraštová.

Student Bělica v minulých dnech odřízl část betonového bunkru a otevřel průhled zevnitř do krajiny. Počin vyvolal mnoho nesouhlasných reakcí na sociálních sítích a k bunkru obrátil pozornost médií i lidí z okolí. Podle zpravodaje ČTK se lidé u bunkru za vesnicí zastavují, případně se aspoň podívají z okna auta.

Bělicu podpořilo Vysoké učení technické v Brně, kde studuje na fakultách architektury a výtvarného umění. Podle stanoviska školy je to možná v očích veřejnosti neobvyklý počin, nicméně nesměřuje proti hodnotám české historie. "Naopak, jeho cílem bylo poukázat na dědictví vojenské minulosti a na technické provedení staveb s ní spojených," uvedla škola ve stanovisku.

Když ČTK Bělicu kontaktovala, odkázal právě na stanovisko školy. Student prý chtěl upozornit na situaci, kdy jsou bývalé vojenské bunkry rozprodávány Armádou ČR coby nepotřebný majetek, a zároveň ukázat jednu z možností využití "řopíku" v krajině. Inspiroval se poválečnými umělci, kteří se věnovali takzvanému land artu. Jednal s vědomím a souhlasem majitele objektu.

Starosta Vratěnína Martin Kincl se od projektu distancoval, dozvěděl se o něm prý až v situaci, kdy byla část bunkru ze dvou třetin odříznutá. Bylo prý nutné dát podnět stavebnímu úřadu ve Vranově nad Dyjí, aby prošetřil, zda projekt neporušil stavební zákon.

"Reakce na tento projekt mě utrvrzuje v tom, že měl být v dostatečném předstihu konzultován s širší veřejností a brán v potaz její názor,"
uvedl Kincl v prohlášení zveřejněném na webu obce.
Zdroj: Jan Tomandl
Vložil: ČTK, 05.05.17 16:40
Návštěvnost: 1820 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.