Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Studenta, který uřízl část vojenského bunkru, podpořila škola


Brno - Vysoké učení technické v Brně podpořilo svého studenta Ondřeje Bělicu, který v rámci diplomové práce čistým řezem oddělil část betonového vojenského bunkru ve Vratěníně na Znojemsku. Podle stanoviska školy zveřejněného na úřední desce je to možná v očích veřejnosti neobvyklý počin, nicméně nesměřuje proti hodnotám české historie.

"Naopak, jeho cílem bylo poukázat na dědictví vojenské minulosti a na technické provedení staveb s ní spojených," uvedla škola ve stanovisku.

Podle dnešní zprávy Mladé fronty Dnes Bělicův projekt vyvolal negativní reakce u příznivců vojenské historie, přestože mladý umělec měl souhlas majitele pohraniční pevnůstky i sousedního pozemku a vše předem probral i se starostou Vratěnína. Další kritiku sklízel Bělica během dneška na sociálních sítích.

Student fakulty architektury a fakulty výtvarných umění chtěl upozornit na situaci, kdy jsou bývalé vojenské bunkry rozprodávány Armádou ČR coby nepotřebný majetek, a zároveň ukázat jednu z možností využití takzvaného "řopíku" v krajině. Inspiroval se poválečnými umělci, kteří se věnovali takzvanému land artu.

"Architektonicky promyšleným řezem otevírám pohled z bunkru na obec Vratěnín, zároveň prosvětlením řezu upozorňuji na geniální technologii stavby," uvedl student. Několik podobných projektů se podle Vysokého učení technického uskutečnilo v Nizozemsku.

Studenta podpořil majitel objektu Jaroslav Zelinka, který právě kvůli zájmu o historii několik řopíků koupil od ministerstva obrany, má jich sedm. "Na druhou stranu je potřeba říct, že těchto objektů vzniklo velké množství, prakticky tisíce a mnohé z nich byly zdevastovány bez jakéhokoliv povšimnutí, emocí či zájmu médií," cituje VUT Zelinku ve stanovisku. S Bělicovým uměleckým záměrem se prý ztotožnil.
Autor: ČTK, 05.05.17 08:35
Návštěvnost: 2156 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.