Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Oprava Zelené hory začne v létě, potrvá čtyři roky

Žďár nad Sázavou - Opravy kostela svatého Jana Nepomuckého na žďárské Zelené hoře začnou v létě. Obnova této památky zapsané v seznamu UNESCO bude stát 45 milionů korun, týkat se bude fasády i interiéru. Kostel se pak více přiblíží původnímu vzhledu, který mu vtiskl architekt Jan Blažej Santini - Aichel. Práce potrvají čtyři roky, farnost je uskuteční díky evropské dotaci, řekl dnes novinářům koordinátor obnovy František Laštovička. Poutní areál bude pro veřejnost otevřený i v době oprav.

Zahájení oprav je plánováno na červenec. "V letošním roce bychom rádi začali s úpravou venkovních omítek," uvedl Laštovička. K původnímu vzhledu se vrátí okna v horním patře kostela, která byla zhruba před 100 lety částečně zazděna. "Všechny původní barokní rámy se zachovaly, jenom byly zazděny. My je budeme obnovovat," uvedl.

Tento rok by měly rovněž začít práce v interiéru kostela, které se budou týkat i jeho výzdoby. Složitá bude rekonstrukce podlahy. Obnovena by měla být původní vícebarevná dlažba různých tvarů, poskládaná do geometrických obrazců. Odborníci nyní řeší, z jakého materiálu byla vlastně vyrobena. "Pokud by se podařila i ta dlažba, tak by interiér kostela vypadal téměř jako v době svého vzniku," řekl Laštovička. Kostel byl vysvěcen v roce 1722 a stal se vyhledávaným poutním místem. Dobu rozkvětu areálu přerušil požár v roce 1784.

V závěru prací se odborníci zaměří na přeměnu plochy mezi kostelem a ambitem, která naposled sloužila jako hřbitov, v poutní louku. Část hrobů byla v minulých letech ze Zelené hory přemístěna i s ostatky, u jiných byly odstraněny jen náhrobky. "Rádi bychom tam vytvořili pietní místo, kde by byl kříž a možnost zavzpomínat na pozůstalé, kteří tam zůstali," uvedl Laštovička.

Římskokatolická farnost, která Zelenou horu od roku 2014 spravuje, získala na opravy kostela dotaci v evropském programu IROP. Ve stejném programu se teď uchází o další dotaci na půl kilometru měřící ambit, který kostel okružuje. Vzhledem k tomu, že ambit je podstatně větší stavba než samotný kostel, byly náklady na jeho obnovení vyčísleny na 118 milionů korun. Do opraveného ambitu by pak mělo být umístěno moderní zobrazení křížové cesty. Pokud unie podpoří i tento druhý projekt, mohla by ho farnost uskutečnit do roku 2022.
Zdroj: Věra Stejskalová
Vložil: ČTK, 28.04.17 15:25
Návštěvnost: 1333 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.