Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Restaurátoři opraví hrobku podnikatelské rodiny Stiassni v Brně

Brno - Restaurátoři opraví hrobku rodiny Stiassni na brněnském židovském hřbitově, na práce přispějí soukromí dárci. Obnova náhrobku vyjde na zhruba 200.000 korun, řekl dnes novinářům předseda spolku Přátelé vily Stiassni Zdeněk Musil. Podnikatelská rodina měla v Brně významnou vilu, někteří její členové zahynuli v důsledku holocaustu.

Podle odborníků je hrobka sice v dobrém stavu na to, že je sto let stará, ovšem obnovu potřebuje. "Náhrobek je v poměrně dobrém stavu, bude nutné jej ale vyčistit. Obnovena bude deska se zlacením a zlatým písmem," uvedla Zuzana Hlavicová z restaurátorské společnosti Pastiglia.

Na brněnském hřbitově je 11.500 hrobů a 6500 náhrobků. Celý areál je památkově chráněný, jednotlivé hroby ale nikoli. To by se podle správce hřbitova Petra Špunara mělo v budoucnu změnit. Odborníci ze židovské obce společně s památkáři vybírají reprezentativní náhrobky. Klíčem jsou významné osobnosti, nebo provedení hrobů prostřednictvím renomovaných architektů či kameníků.

Na hřbitově, kde se pohřbívá od roku 1852, jsou hroby řady významných osobností - například architekta Otto Eislera, obchodníka s vlnou Heinricha Gomperze nebo textilních průmyslníků Löw-Beerů a s nimi spřízněných Tugendhatů. Také rodina Stiassni patřila k textilním podnikatelům. Jejich slavnou vilu navrhl další Žid Ernst Wiesner, který je také pohřbený na brněnském židovském hřbitově.

Podle místopředsedkyně Židovské obce Brno Taťjany Pelíškové se na hřbitově stále pohřbívá tradičním způsobem s liturgií. Asi o 150 hrobů se starají rodiny pozůstalých, zbytek financuje židovská obec. Uvnitř areálu je památkově chráněn pouze památník holocaustu a 19 pozdně barokních náhrobků, které sem byly přivezeny ze židovských obcí, odkud byli Židé odvlečeni do koncentračních táborů.
Autor: ČTK, 24.04.17 15:40
Návštěvnost: 1126 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.