Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Opozice bojuje za záchranu hřbitovní kaple v Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Nejistý je osud kaple na hřbitově v ústecké čtvrti Krásné Březno. Více než 100 let stará stavba už léta chátrá. Na zdejším hřbitově jsou přitom pochovány významné osobnosti z historie města včetně rodu Wolfrumů. Dva miliony korun na její záchranu ale zastupitelé neschválili, opozice se záchranu kaple pokusí ještě na jaře prosadit znovu, řekl ČTK zastupitel a historik Martin Krsek (PRO!Ústí).

O centrální hřbitov na Ovčím vrchu přišlo krajské město v dobách socialismu. Zůstaly dva velké, jeden ve čtvrti Střekov a ten v Krásném Březně. Několik hrobek patří významným osobnostem historie města. "V Krásném Březně máme jeden z nejvýznamnějších rodů průmyslového rozvoje města, což byli Wolfrumové. Přivezli sem třeba první parní stroj," řekl ČTK Krsek.

Kaple, která stojí uprostřed hřbitova, desítky let chátrá. V roce 2008 se i díky tlaku odborníků povedlo zabránit její demolici. Město na ni mělo vyčleněných 2,5 milionu korun. Když z demolice sešlo, dala radnice zhruba za 400.000 korun částečně zajistit střechu, dál do kaple neinvestovala. Střechou už do budovy znovu zatéká. Právě proto Krsek s kolegy navrhnul vyčlenit dva miliony na základní zajištění kaple. Návrh ale nezískal dostatečnou podporu zastupitelů a neprošel. "Předpokládali jsme, že bychom za dva miliony přinejmenším opravili střechu a tím zachránili další devastaci této historické budovy," doplnil Krsek.

Náklady na kompletní rekonstrukci kaple by neměly přesáhnout pět milionů korun. Podle Krska by pak mohla sloužit jak pietním účelům, tak i jako zázemí pro správu hřbitova, která teď sídlí ve stavebních buňkách. "Správa si nemá kam ukládat nářadí na pohřbívání, takže jedna hrobka rodiny Baseltů je momentálně skladištěm. V sakrálním místě té hlavní lodě by se mohly znovu pořádat pohřební obřady a přicházel by v úvahu jako zajímavý prostor pro lapidárium," uvedl Krsek.

O hřbitov pečují Městské služby, příspěvková organizace města. podle mluvčí radnice Romany Macové je oprava kaple v investičním zásobníku. "Město se spolu s příspěvkovou organizací bude snažit využít vhodný dotační program," řekla ČTK Macová.

Krsek se pokusí prosadit návrh na uvolnění alespoň dvou milionů znovu v červnu. "Jde o městský majetek, takže by teoreticky neměl být nikdo proti. Nežádám o peníze na nějaké soukromé účely nebo nesmysl. Jde o městský majetek, jde o prestiž města, takže jsem přesvědčen, že se nakonec většinová podpora pro tento návrh najde," dodal Krsek.
Zdroj: Tereza Malecká
Vložil: ČTK, 24.04.17 10:40
Návštěvnost: 927 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.