Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Tachov požádal o dotace na opravu monumentální jízdárny Světce

foto: http://www.baroko2015.cz/

Tachov - Tachov požádal o evropskou dotaci 60 milionů korun na obnovu a využití jízdárny Světce, která je od roku 2010 národní kulturní památkou. Kompletní dokončení rekonstrukce přijde na více než 70 milionů korun, řekl ČTK starosta Tachova Jiří Struček (ČSSD).


"Žádost jsme podali v březnu. Dotace z evropského programu IROP (z výzvy určené na národní kulturní památky a památky UNESCO) by měla činit 60 milionů Kč," řekl starosta. Rozhodnuto má být nejpozději do podzimu. Peníze půjdou i na expozice, tedy na muzeum bylinkářství, starou kovárnu a byt kováře, dále na zázemí pro účinkujících, restauraci, byt správce a sklady. Využijí se všechny prostory památky.

Sedmnáct let trvající oprava stála více než 70 milionů. Byla vyřešena statika, je nová střecha, okna a sociální zařízení. Město, kraj a ministerstvo kultury dávají každý rok na rekonstrukci budovy kolem dvou milionů korun.

V jízdárně se konají od jara do podzimu koncerty, výstavy, noční a pravidelné prohlídky, promítání v kinokavárně, ale také mistrovství mysliveckých ohařů a leteckých modelářů. Jízdárnu loni navštívilo přes 6000 lidí, zájem o ni mají i filmaři.

"Zhruba 155 let stará monumentální jízdárna byla ještě v roce 1999 odsouzena k záhubě, nyní je obdivovaným skvostem," řekl Struček. Ve stejný rok schválili zastupitelé rozhodnutí, že město jízdárnu zachrání. Tehdy tam byly jenom ruiny. Stavbu držel pohromadě unikátní krov a strop.

"V pseudorománské jízdárně je použita směs stylů s cílem, aby byla velkolepá a reprezentativní, jak si to přál generál Windischgrätz, český šlechtic a rakouský polní maršál," řekl průvodce a kastelán tachovského zámku Pavel Voltr. V jízdárně, postavené v modernějším stylu po vzoru o 135 let starší vídeňské, byl původně ve sklepě byt kováře či podkovárna a panstvo mohlo zajíždět přímo do jízdárny kočáry, na začátku 20. století i prvními automobily. V přízemí byl prostor pro koně.

Město přichystalo na sobotu 22. dubna k Mezinárodnímu dni památek a sídel mimořádné prohlídky jízdárny. Lidé mohou od 14:00, 15:00 a 16:00 nahlédnout do všech zrekonstruovaných prostor. V neděli 28. května tam zazpívá Eva Urbanová a zahájí tak XV. ročník letního hudebního festivalu Dveře jízdárny dokořán.
Zdroj: Václav Prokš
Vložil: ČTK, 12.04.17 10:20
Návštěvnost: 1135 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Prosinec 2017
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2017
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.