Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb

HLEDEJ v sekci     
Praha řeší, jestli hradit z peněz na umění i údržbu děl

Epos 257, "50m2 veřejného prostoru", Palackého náměstí v Praze, 2010
Praha - Praha řeší, jestli hradit z peněz vyhrazených na investice do umění ve veřejném prostoru i údržbu těchto děl. Mělo by jít o dvě procenta z investic vyhrazených na kulturu. Návrh strategie, kterou má ČTK k dispozici, s tím ale nepočítá, údržba děl by se měla hradit z rozpočtu Galerie Hlavního města Prahy. Zastupitelé za TOP 09 to kritizují.


Návrh počítá se vznikem jedenáctičlenné komise rady. Bude navrhovat, která místa je vhodné uměleckými díly doplnit. Tvořit by ji měli zástupci města a odborníci, shoda ale nepanuje nad tím, kteří by měli převažovat. Odborníky by do komise navrhovaly instituce z oblasti výtvarného umění a architektury včetně například výtvarných škol.

Na konkrétní vzhled děl se budou vypisovat výtvarné soutěže. Návrh počítá, že asi polovina peněž by šla do uměleckých děl, které budou součástí staveb, nebo do kompletních rekonstrukcí realizovaných městem. Zbytek by komise rozdělovala žadatelům, například z řad městských částí.

O nová díla by se měla starat Galerie HMP. Podle Matěje Stropnického (Zelení/Trojkoalice) by se měly galerii peníze navyšovat, až budou nová díla vznikat. "Když natvrdo nebude řečeno, že správa a údržba soch bude financována z těch dvou procent, tak je to systémově chybné," řekl na jednání výboru předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný.

Návrh strategie připravený Institutem plánování a rozvoje (IPR) projednal tento týden výbor pro kulturu. Pokud ho schválí rada hlavního města, mohl by na podzim být hotový realizační plán. Pro letošní rok je v rozpočtu vyhrazeno na tyto investice 135 milionů korun.

Plán vyhradit část rozpočtu na investice na umělecká díla byl jedním z pěti bodů, které si Trojkoalice (Zelení, STAN a KDU-ČSL) stanovila pro obnovení koalice s ANO a ČSSD loni v dubnu. Kromě dvou procent z investic vyhrazených na kulturu si Trojkoalice jako podmínky stanovila budoucnost nákladového nádraží Žižkov, objektu Kliniky, vytvoření mapy městské infrastruktury nebo zvýšení daně z nemovitosti. Žádný z nich zatím nebyl realizován, se zvýšením daně od začátku nesouhlasilo hnutí ANO.
Autor: ČTK, 09.04.17 09:55
Návštěvnost: 1066 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Související články
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.