Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
JAP
HLEDEJ v sekci     
Zemřel fotograf Jan Malý

Praha - Ve věku 62 let zemřel ve středu fotograf Jan Malý (* 16. dubna 1954). Dokumentarista byl známý také jako jeden z autorů rozsáhlého a dlouhodobého projektu Český člověk. ČTK to řekl kurátor Pavel Vančát, který Malému před třemi lety připravil výstavu v pražské galerii Leica.

Ta připomněla i zmíněný cyklus, jehož autory vedle Malého byli od roku 1982 Jiří Poláček a Ivan Lutterer. Výsledný archiv, který je stále doplňován, představuje sociologicky a etnograficky neocenitelnou studii Čechů a jejich měnících se podob. K nejvýraznějším Malého cyklům patří záznamy prostředí pražské herny U Nováků či Jazzklubu Reduta z poloviny 70. let. Podle Vančáta se řadí k nejživějším obrazům tehdejší doby a spojují v sobě zdravý sociální reflex, postřeh vycvičeného oka i odvahu riskovat.

Jan Malý patřil k první generaci absolventů katedry fotografie na pražské FAMU (1973 až 1978), podle Vančáta se sice méně prosazoval, o to více jsou jeho snímky citlivé, skromné a zemité. Jeho cykly staví na porozumění a vhledu, protkaného pobavenou ironií a jindy zas jemnou melancholií.

Od 80. let se Malý na popud historiků Rostislava Šváchy a Petra Wittlicha věnoval dokumentaci tehdy opomíjené předválečné architektury. Jeho snímky secesní, kubistické a funkcionalistické architektury na pozadí normalizační šedi mají kromě profesionální bravury jemnou ironii. Fotografie architektury se pak Malému stala celoživotním zájmem.
Autor: ČTK, 08.04.17 10:30
Návštěvnost: 2764 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
Profesionál! Tomáš Novotný 10.04.17 13:18
Poslední rozloučení Jan Kratochvíl 11.04.17 17:06
Hrob Helena 09.10.17 18:22
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.