Do not follow this link, or your host will be blocked from this site. This is a spider trap.
PŘIHLÁSIT SE  (trvale)
Uživatel:
Heslo:
Zapomněli jste heslo?
Registrace nového čtenáře
archiweb
NOVY fullbanner
HLEDEJ v sekci     
Ministerstvo kultury vyhlásilo vilu Franke kulturní památkou

Tišnov - Ministerstvo kultury znovu vyhlásilo takzvanou vilu Franke v Tišnově na Brněnsku kulturní památkou. Jde o první případ z řady objektů, které byly na seznamu památek už koncem 80. let minulého století. Odborníci ale loni zjistili, že tyto záznamy jsou neplatné, a že je proto nutné proces opakovat. Podobná procedura zřejmě čeká ještě desítky dalších, vyplývá z vyjádření památkářů.

Problém vznikl na přelomu let 1987 a 1988. Příslušné komise sice o prohlášení objektů památkou rozhodly včas, úředníci je ale vkládali často do registrů až v roce 1988, kdy už platil současný památkový zákon. Památkáři se dlouho domnívali, že právní vada tohoto procesu není taková, aby objekty už nebyly památkami, toto stanovisko už ale neplatí.

V praxi to znamená, že pokud nyní vlastník požádá o odstranění památkové ochrany, musí mu stát vyhovět. "Nyní evidujeme 27 kauz se zrušením prohlášení z důvodu rozhodnutí ministerstva kultury o neplatnosti původního zápisu. Z této sumy jsme dosud podali na ministerstvo kultury návrh na nové prohlášení za kulturní památku u 20 případů, ministerstvo kultury zahájilo řízení o prohlášení věci za kulturní památku u čtyř případů a prohlásilo jednu věc," řekl ČTK Aleš Homola z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu.

Tišnovská vila je prvním objektem, který bylo znovu prohlášen památkou. Vilu si nechal postavit sládek z blízkého Předklášteří Rudolf Japp v letech 1898-1899. Stavěl ji pro svou italskou manželku. Podle některých odborníků jde o poněkud bizarní eklektické dílo dosud nezjištěného architekta, který osciloval mezi secesí, neorenesancí a inspirací antikou.

Japp vilu z finančních důvodů brzy prodal, objekt vystřídal několik majitelů. Od první republiky jej vlastní rodina Franke a byl zde penzion s kavárnou. Do něj jezdili umělci i sportovci jako Jiří Voskovec, Jan Werich, Vlasta Burian nebo Gustav Frištenský. V 90. letech minulého století se zde natáčely Četnické humoresky, bydlela zde i slavná americká herečka Sigourney Weaver, známá z filmu Vetřelec. Ta tehdy točila film na hradu Pernštejn, šlo o varianci na příběh Sněhurky.

V domě bydleli i stálí hosté brněnských veletrhů nebo herci a umělci. "Dům má bohatou historii, to byl důvod proč jsme žádali znovu o zpamátnění," řekla ČTK Petra Frankeová.
Zdroj: Filip Vrána
Vložil: ČTK, 07.04.17 15:50
Návštěvnost: 1355 čtenářů
Sdílet: 
Poslat odkaz na tuto stránku e-mailem
Vaše jméno Vaše emailová adresa
Váš vzkaz
Na tyto adresy (oddělte čárkou)   
Komentáře
Předmět Autor Datum
show all comments add comment
Burza práce
Aktuálně
Kalendář akcí
arrow
Leden 2018
arrow
Denní zprávy
e-SHOP
BLOG - poslední články
Poslední komentáře
BLOG - poslední komentáře
TOPlist © archiweb.cz 1997-2018
Všechny materiály zveřejněné na těchto www stránkách podléhají autorskému zákonu (č.121/2000 Sb.). Publikování nebo šíření obsahu je bez písemného souhlasu provozovatele zakázáno.
archiweb.cz využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ČTK.